Tyski kościół świętych zdziwień. Anna Dudzińska: Dobrze zaprojektowane WIDEO

Czytaj dalej
Fot. DZ
Anna Dudzińska

Tyski kościół świętych zdziwień. Anna Dudzińska: Dobrze zaprojektowane WIDEO

Anna Dudzińska

Tychy nieczęsto kojarzą nam się z kościołami. Raczej z zabudową porównywaną do robotniczej Huty Katowice. A jednak to tam tworzy Stanisław Niemczyk, największy polski budowniczy świątyń. Również w Tychach w 1957 roku powstał obiekt na wskroś nowoczesny. Oto kościół św. Jana Chrzciciela.

Ten kościół stanął wtedy daleko od osiedli - tłumaczy Patryk Oczko z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Zobaczcie zdjęcia:

- To dwie przenikające się bryły. Jedna wyższa, w której mieści się nawa, i druga niższa, przenikająca się z tą pierwszą. Tam znajdują się wszelkie pomocnicze pomieszczenia. - tłumaczy Oczko i dodaje: - No i mamy też przestrzeń za ołtarzem - dwie ściany były w pełni przeszklone.

Brzmi pięknie. I wygląda dobrze. Jedna ściana z witrażami, druga - również szklana, od strony wejściowej. Niektórych pomysłów projektowych już jednak nie widać, bo kościół został przebudowany. Nie ma łatwej historii. To jeden z pierwszych kościołów, które powstały na Górnym Śląsku po wojnie. Z pozwoleniem na budowę były oczywiście same kłopoty.

Oczko: - Mógł ten kościół powstać dopiero po odwilży w 1956 roku - tłumaczy.

Odwilż odwilżą, ale władze i tak nie chciały się zgodzić, żeby kościół stanął blisko wybudowanego już w Tychach osiedla A. Wzniesiono go więc na przedpolu powstającego wtedy miasta.

Architektem kościoła był Zbigniew Weber z tyskiego Miastoprojektu. Mógł sobie pozwolić na wiele, bo miał prawdziwe szczęście spotkać niezwykłego człowieka.

- Budowniczym tego kościoła, czyli księdzem, który był odpowiedzialny za organizację całego przedsięwzięcia, był ksiądz Jan Kapołka - mówi Oczko. - Kapłan ten był wielkim miłośnikiem sztuki współczesnej.

Powstał więc projekt bardzo odważny… - Tu trzeba też jednak dodać, że kościół nie spotkał się z dobrym przyjęciem mieszkańców - mówi Oczko.

Dochodziło do konfliktów. Jeden z nich doprowadził do zamalowania drogi krzyżowej, ale też do żywej dyskusji o sztuce sakralnej. Więcej o historii sacrum w socjalistycznym mieście można dowiedzieć się z trwającej właśnie wystawy w Muzeum Miejskim w Tychach. Zapraszamy - świetna ekspozycja.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą HITY SZKOLNYCH KLASÓWEKSkandaliczna impreza z modelkami w klubie w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIAJarmark bożonarodzeniowy w Katowicach to sensacja ZOBACZCIE ZDJĘCIAChcielibyście mieszkać w mieszkaniu klasy premium? ZOBACZCIE ZDJĘCIANajdziwniejsze polskie nazwiska ZOBACZ LISTE Padniesz ze śmiechuHoroskop na grudzień 2018 dla każdego znaku zodiaku od wróżki z KatowicKalendarz sportowy 2018: Piękne ciała nagich sportowców ZDJĘCIAZachwycające zdjęcia Śląska z lotu ptaka ZOBACZCIE JE KONIECZNIERejestr pedofili i gwałcicieli ZOBACZ ZDJĘCIA I NAZWISKA PRZESTĘPCÓWOni walczą o czyste powietrze na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.