U czterolatki zdiagnozowano świńską grypę. Jest w ciężkim stanie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Katarzyna Pomianowska

U czterolatki zdiagnozowano świńską grypę. Jest w ciężkim stanie

Katarzyna Pomianowska

Do szpitala w Toruniu trafiła czterolatka z pow. brodnickiego. Zdiagnozowano u niej grypę typu A podtyp H1N1 (jedna z odmian - „świńska grypa”).

- Od początku pobytu stan pacjentki jest bardzo ciężki i pomimo wysiłków lekarzy i pielęgniarek nie poprawia się - informuje Janusz Mielcarek, rzecznik rzecznik WSZ im. L. Rydygiera w Toruniu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy otrzymał 25 lutego informację telefoniczną z PSSE w Toruniu o stwierdzeniu grypy typu A u dziecka hospitalizowanego od 23 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Toruniu. Wirus grypy typu A został wykryty testem trzyłóżkowym.

- Próbkę (wymaz z gardła i nosa) przesłano do WSSE w Bydgoszczy (pracowni wirusologicznej) celem dalszej identyfikacji - informuje lek.med. Mirosław Grafiński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

2 marca PSSE w Brodnicy otrzymała potwierdzoną na piśmie informację o zachorowaniu na grypę typu A podtyp H1N1.

Dlaczego dziecko trafiło do Torunia? - Szpitale mają opracowaną procedurę postępowania w przypadkach zachorowań na grypę, wg których podejmuje się odpowiednie działania zgodnie z procedurami - tłumaczy szef Sanepidu.

W powiecie brodnickim w 2015 r. odnotowano jeden przypadek zachorowania na grypę typu A(H1N1). Zapytaliśmy o inne przypadki w toruńskim szpitalu w br.: - W tym roku w Szpitalu Zakaźnym nie mieliśmy pacjentów z potwierdzoną infekcją świńskiej grypy - dodaje Janusz Mielcarek.

Jak postępować w przypadku zachorowania? - W przypadku wystąpienia objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła, a zwłaszcza wystąpienie duszności należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu podjęcia ewentualnego leczenia - mówi Grafiński. W przypadku nasilenia się objawów chorobowych osoba chora może zostać skierowana do szpitala powiatowego, jeżeli lekarz poz uzna taką konieczność.

Aby uniknąć zachorowania na grypę typu A H1N1 należy postępować tak, jak w przypadku grypy sezonowej: zachowywać zasady higieny, przede wszystkim często myć ręce wodą z mydłem. Jak dokładnie? - Unikać skupisk ludności. Jednak najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest zaszczepienie się. Wciąż można to zrobić. Szczep AH1N1 jest uwzględniony w szczepionce przeciwko grypie, która została przygotowana na ten sezon (jest reasortantem pochodzącym ze szczepów wirusa grypy ludzi, świń i ptaków). Wirus rzeczywiście ma zdolność szybkiego przenoszenia się pomiędzy ludźmi - dodaje Grafiński.

Warto wiedzieć. Nowa grypa A(H1N1) jest chorobą układu oddechowego, która przenosi się również drogą kropelkową, bądź przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub ze skażonymi powierzchniami i wywołuje podobne objawy jak grypa sezonowa. Pierwsze przypadki zakażenia wirusem grypy typu A(H1N1) potwierdzono w krajach Ameryki Północnej (Meksyk i USA). W Polsce pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono w dniu 6 maja 2009 r. u osoby dorosłej, która powróciła z USA.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.