Ubezpieczenie mieszkania. Co warto ubezpieczyć, a na co zwrócić uwagę?

Czytaj dalej
Fot. Geralt /Pixabay
Sławomir Bobbe

Ubezpieczenie mieszkania. Co warto ubezpieczyć, a na co zwrócić uwagę?

Sławomir Bobbe

Nie ma większego sensu ubezpieczać domu od lawiny, mieszkając nad morzem, czy od powodzi, jeśli mieszka się wysoko w wieżowcu. Radzimy, co wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie nieruchomości.

Konkurencja na rynku ubezpieczeniowym jest tak duża, że walka o każdego klienta jest zacięta. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się więc w ofertach. Nie ulega wątpliwości, że dla własnego spokoju ducha swoje cztery kąty warto ubezpieczyć.

Roczny koszt ubezpieczenia jest na ogół bardzo niski w porównaniu z kwotami, jakie osoba nieubezpieczona musi wydać w przypadku zniszczenia domu przez powódź lub pożar. Połową sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego ubezpieczyciela, a drugą połową - przebrnięcie przez zawiłe niekiedy zapisy w polisie ubezpieczeniowej.

Diabeł tkwi w szczegółach

Szczególną uwagę należy zwrócić na OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. To tutaj zawarte są wszelkie najważniejsze informacje odnośnie tego, co kupujemy. Może okazać się, że chcieliśmy ubezpieczyć mieszkanie i to, co się w nim znajduje, a z zapisów OWU wynika, że ostatecznie zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie samych murów. Nawet jeśli polisa obejmie tzw. elementy stałe, jak ściany, podłogi, okna, kuchnię czy przedpokój w zabudowie, to koniecznie trzeba doprecyzować, co firma ubezpieczeniowa rozumie pod tymi pojęciami i jak wyglądałaby wypłata odszkodowania po ewentualnym zdarzeniu.

Podobnie bywa z włamaniem. Gdy chcemy ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel określa, jakie zabezpieczenia oraz atesty muszą mieć okna i drzwi wejściowe. Okazuje się bowiem, że niektóre drzwi są antywłamaniowe jedynie z nazwy. Jeśli chcemy otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży, warto się upewnić, czy nasze mieszkanie spełnia wymogi stawiane przez ubezpieczyciela. Zawsze trzeba więc dokładnie wypytać przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej o OWU oraz o szczegóły podpisywanej umowy.

Zdarzenia losowe

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy różniące się od siebie m.in. zakresem ogólnego ubezpieczenia, sumą ubezpieczenia, okresem trwania umowy, wysokością składki oraz dodatkowymi opcjami. Do najpopularniejszych należą choćby ubezpieczenia standardowe domu (zalanie, pożar albo kradzież w domu). Są również ubezpieczenia wyposażenia domu (elementów tzw. ruchomych, np. mebli, a nawet przedmiotów szklanych od stłuczenia), domu w budowie, a także działki letniskowej.

Chcąc wykupić ubezpieczenie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co dokładnie ono obejmuje i na jakich zasadach. Polisa może bowiem zawierać tzw. wyłączenia, czyli szkody nieobjęte ubezpieczeniem. Dana firma może np. odmówić ubezpieczenia naszego M od szkód dokonanych przez zwierzęta albo przez samych właścicieli mieszkania. Ubezpieczyciel może też stosować limity wypłaty odszkodowania - przykładowo jeśli w mieszkaniu znajdują się przedmioty bardzo dużej wartości, ubezpieczyciel zwróci nam tylko część ich wartości.

Na listę objętych ubezpieczeniem zdarzeń losowych warto zwrócić baczną uwagę. Lista ta obejmuje zazwyczaj: ogień, piorun, dym i sadzę, opady, powódź, śnieg i lód, grad, huragan, zalanie, osuwanie albo zapadanie się ziemi, lawinę, uderzenie pojazdu, zawalenie się drzew lub masztów, wybuch, trzęsienie ziemi.

Przy wyborze elementów objętych naszą polisą najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek. Przykładowo huk ponaddźwiękowy będzie zagrożeniem w zasadzie tylko dla osób mieszkających w pobliżu lotnisk wojskowych, a trzęsienia ziemi zdolne dokonać w mieszkaniu szkód zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko.

Dodatkowa pomoc

Ochroną powinniśmy zatem objąć sfery czy rzeczy, które są realnie narażone na zniszczenie. Warto ubezpieczyć dom przede wszystkim od kradzieży, pożaru i zalania. Korzystnie jest też wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej (OC). Wówczas to my będziemy chronieni, jeżeli wydarzy się niejako z naszej winy, przykładowo gdy zalejemy sąsiadów.

Również dodatkowe usługi assistance również nie należą do rzadkości w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. To szybka pomoc fachowca w sytuacjach awaryjnych, np. gdy trzeba wezwać elektryka, hydraulika czy specjalistę, który sprawdzi, skąd ulatnia się gaz w kuchence gazowej.

Przed podpisaniem umowy najlepiej porównać dokładnie oferty kilku ubezpieczycieli, zwracając uwagę nie tylko na wysokość składki i późniejszego odszkodowania, ale też to, co dokładnie i na jakich zasadach objęte jest ubezpieczeniem. Zawsze warto również pytać o promocje i negocjować warunki.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.