Ucho w brzuchu Kacpra. Zostanie tu kilka miesięcy

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agata Pustułka

Ucho w brzuchu Kacpra. Zostanie tu kilka miesięcy

Agata Pustułka

Ta rada to nie żart: gdy stracimy palec czy ucho, należy narząd jak najszybciej zapakować do foliowego woreczka i dodać dużo lodu. Dzięki temu Kacper uratuje ucho.

Chłopiec już jest w domu i powoli zapomina o traumie pod troskliwą opieką rodziców. W szpitalu, zanim wyszedł, znajdował się pod opieką psychologa. Chciał wyprzeć z pamięci straszny wypadek, do którego doszło 2 października w Jaworznie, w domu jego kolegi. Nagle z nieznanych powodów rzucił się na Kacpra pies przyjaciela, potężny owczarek, i odgryzł mu ucho.

- Czasami tak jest, że pies jest spokojny, przyjazny i nagle dzieje się coś kompletnie nieprzewidywalnego - mówi dr Ireneusz Bielecki, kierujący Oddziałem Laryngologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie trafił mały pacjent.

Ocalenie narządu Kacper zawdzięcza przytomności policjantów, którzy znaleźli się na miejscu zdarzenia i odnaleźli ucho, a następnie lekarzom dyżurującym w Górnośląskim Centrum, którzy zdecydowali się na operację, która może ocalić ucho.

- Wszyli je pod skórę, w okolicach pachwiny, czyli w miejscu, gdzie będzie najmniej narażone na różne urazy - tłumaczy dr Bielecki i dodaje: - Taki zabieg nie jest nowością. W ten sposób przechowuje się odgryzione narządy; nie tylko uszy, ale też palce u rąk czy części nosa.

W brzuchu ucho znajduje się w idealnych warunkach, jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę. Znalezionego przez policjantów ucha nie można było przyszyć od razu, bo rana była rozległa, zanieczyszczona i bardzo poszarpana.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.