Uchodźcy jadą do Katowic i innych miast woj. śląskiego. Kto się boi uchodźców

Czytaj dalej
Fot. Matilde Campodonico
Agata Pustułka

Uchodźcy jadą do Katowic i innych miast woj. śląskiego. Kto się boi uchodźców

Agata Pustułka

Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, wezwał do pomocy uchodźcom. Tymczasem Polacy w sprawie uchodźców są mocno podzieleni. Już wiadomo, że Komisja Europejska wyznaczyła Polsce przyjęcie 11,5 tys. uchodźców. Czy jesteśmy gotowi, aby przyjąć ich w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Bytomiu, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Rybniku i innych miastach woj. śląskiego? UCHODŹCY jadą na Śląsk. Kto się ch boi?

W niedzielę papież Franciszek wezwał katolików, głównie księży i wspólnoty zakonne, do pomocy uchodźcom. - Apeluję do moich braci biskupów w Europie, do prawdziwych pasterzy, aby w ich diecezjach podtrzymano mój apel, mając w pamięci, że miłosierdzie to drugie imię miłości: Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili - mówił papież, a wczoraj podobny apel popłynął z Katowic.

ZOBACZ KONIECZNIE:
UCHODŹCY Z SYRII I ERYTREI NA ŚLĄSKU

Metropolita katowicki Wiktor Skworc stwierdził: - Jesteśmy gotowi do przyjęcia uchodźców, do otwarcia naszych domów. Główna rola w zorganizowaniu konkretnej, doraźnej pomocy przypadnie Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Czy przyjąłbyś uchodźcę pod swój dach?

ZOBACZ KONIECZNIE
MARSZ ANTYIMIGRACYJNY W CZĘSTOCHOWIE PRZECIWKO UCHODŹCOM

Choć w Polsce mieszka znikoma liczba uchodźców i raczej nasz kraj będzie dla Syryjczyków czy Irakijczyków krajem tranzytowym (wolą osiedlać się w Niemczech, Danii, krajach skandynawskich), to na forach internetowych wrze. Opinia publiczna jest bardzo podzielona.

Z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Zachodni" wynika, że aż 91 proc. biorących w niej udział nie przyjęłoby pod swój dach uchodźcy. Jeśli nie zagłosowałeś jeszcze w sondzie, możesz ro zrobić teraz.
SONDA Z LEWEJ STRONY

UCHODŹCY TRAFIĄ DO POLSKI

Dominuje obawa, że wraz z imigrantami przyjdą do Polski islam oraz terroryzm. Niechęć podsycają ksenofobiczne komentarze i teksty. Nie ułatwia też sprawy Kościół, który nie mówi jednym głosem, choć najważniejsi hierarchowie trzymają "linię Franciszka". Niemieckie media - a przypomnijmy, że to Niemcy wzięły na siebie największy ciężar utrzymania uchodźców - upominają Polskę i Węgry, że jeśli nie przyjmą ludzi w potrzebie, to będzie to "zdrada stanu" wobec unijnych ideałów.

Politycy głównych partii, w tym rządzącej PO, bardzo ostrożnie wypowiadają się w sprawie, bo przecież toczy się kampania wyborcza, a większość Polaków jest przeciw. W przyszłym tygodniu będzie wiadomo, ilu imigrantów w ramach nowych wyliczeń ma trafić do Polski. Mówi się o 8-10 tysiącach, a ostatnio Komisja Europejska pisze już o 11,5 tys. uchodźców.

W rozmowie z Jarosławem Makowskim pytamy o najgłębiej zakorzenione polskie strachy i fobie dotyczące imigrantów islamistów

Z Jarosławem Makowskim, filozofem i teologiem, rozmawia Agata Pustułka.

"Nie chcemy ich. Boimy się, brzydzimy się nimi. Bo przyjadą i w naszym katolickim kraju zrobią islam, albo pojadą dalej do Niemiec, a nasze świątynie zostawią posmarowane ekskrementami jak autobusy na Węgrzech". Tak brzmią argumenty przeciwników sprowadzenia do Polski uchodźców. Można je w ogóle rozbroić?
Dziś mamy do czynienia z naturalnym strachem przed obcym, innym. Ale ten strach jest podsycany przez prawicowe, nacjonalistyczne i ksenofobiczne kręgi, które budują wyobrażenie złowrogiego przybysza. Wyobrażenie, bo przecież w Polsce nie ma jeszcze uchodźców. Już jednak została roztoczona katastroficzna wizja, że zaraz zjawią się ci obcy, ci dzicy, zafundują nam kalifat, wprowadzą szariat, a na każdej ulicy będą budowane meczety. Rozumiem ten strach. Jednak im większy niepokój ludzi, tym bardziej na politykach, na rządzących, spoczywa obowiązek oswajania sytuacji, niwelowania obaw, tłumaczenia, że przyjęciu uchodźców towarzyszyć będzie kontrola, monitoring. Że to nie zostanie puszczone na żywioł. Przy okazji jednak, czego się nie spodziewałem i trudno mi zrozumieć, wyszedł z podziemia nurt, który pokazał, że drzemią w nas pokłady nienawiści i głupoty, gdy na forach internetowych pojawiły się np. takie opinie: "Dobrze, że do nas przyjadą, bo przecież mamy zamknięte od wojny obozy koncentracyjne, które w każdej chwili można uruchomić". Sytuacja ta pokazuje, że przed elitami i kościołami w Polsce jeszcze wielka praca, aby chrześcijaństwo istniało nie tylko na kartach Ewangelii, a przykazanie "Miłuj bliźniego swego jak siebie samego" stało się praktyką, a nie "drewnianym żelazem".

CZYTAJ CAŁY WYWIAD Z JAROSŁAWEM MAKOWSKIM
MAKOWSKI: STRACH PRZED UCHODŹCAMI JEST PODSYCANY PRZEZ PRAWICOWE NACJONALISTYCZNE KRĘGI

UCHODŹCY TRAFIĄ DO POLSKI


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Agata Pustułka

Komentarze

354
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Hanys

Śląsk po wojnie przyjął bardzo dużo osiedleńców z całej Polski.Byli to Polacy a mają kłopot z integracją do dziś.Arabom zależy na krzewieniu ich religii.Do pracy czują wstręt.

Kostek

Poczekajcie jak beda chodzic pladrowac gwalcic bic zabijac dla ich wiary wtedy Polski Rzad sie obudzi z reka w nocniku...Rzad powinien pierwsze nam zapewnic dobre warunki do zycia a nie im jeszcze za darmo

Wrgoth

Nie - nie boimy się nieznanego panie Makowski - my doskonale widzimy co się dzieje we Francji, Niemczech i Anglii i to pomimo dyskretnej cenzury, jaka została narzucona w sieci. Widzimy co się dzieje, gdy dzicz przyjeżdża i za nic ma nasze prawa! I dlatego ich tu nie chcemy!. Jakoś dziwnym trafem przyjeżdża do nas cała masa Wietnamczyków i nikt nie protestuje. Nie zastanowiło to pana? Podejrzewam, że to dobry grosz przekonał do lansowania pobytu uchodźców, bo nawet ślepy widzi co się z nimi dzieje, gdy trafią do cywilizacji. Dlatego zadam proste pytanie - weźmie pan do siebie grupkę? I nie - nie kobiety z dziećmi - grupkę tych, których jest 70% - czyli kilku młodych byczków, którzy są większością w tym tłumie

Katowice

denerwuje mnie że jeśli ktoś jest innego zdania to zaraz jest podsycany przez kogoś tam. Ja myślę i sama mogę wyrobić sobie zdanie na wszystkie tematy. jak kościół chce przyjąć Islamistów-to niby gdzie, jakim prawem decyduje za mnie biskup czy Papierz - tak jestem chrześcijanką, Szanuje ludzie ale chrześcijan, sąsiadów Polskich - tu jest Polska -- Afryka to dla mnie odległe rejony - dlaczego tam nie szyukają pomocy--Nie chcę chodzić ulicami gdzie będą islamiści - mam prawo do bezpieczeństwa, Niemiecka policja już nie daje rady - liczba przestępstw na tle rabunkowym seksualnym, i tym podobnym zwiększyła się o 60 % w krajach gdzie przyjęto Islamistów, Biskup niech sobie ich przyjmuje ale jak kupi sobie wyspę z daleka od mojego domu, jak myślicie - biskup przyjmie ich a później będzie apel z ambony aby wierni zabrali ich do siebie, szanuje bliźniego swego ale islamista nie jest mi bliźni to są barbarzyńcy i nikt mnie nie buntuje pisze co o czym wiem - ten kto jest za przyjęciem Islamistów to guzik wie, niech sobie poczyta koran czym jest wiara w islam. biskupi przyjmą islamistów - zgarną dotację a obowiązkiem i sąsiedztwem obciążą nas. Pokazują zdjęcia imigrantów z małymi dziećmi - a może pokażmy zdjęcia głodnych Polskich dzieci ich warunki mieszkalne ich miny cierpiące i porównajcie ubiór dzieci imigrantów a ubiór dzieci Polskich porównajcie wychudzone dzieci polskie a tłuściutkie dzieci imigrantów - do diabła za serca nasz nie bierzcie - Tu jest POLSKA -- mam nadzieję że J. Kaczyński zrobi coś aby nas z tej kopaczki obietnicy uchronić -- co my jesteśmy dłużni Afryce - tak nasi imigrują - ale do krai kulturowo podobnych bo my to 100 lat za murzynami - i nasi nie liczą na żadne zasiłki tylko zapierniczają zdrowo - wiec nie piszcie że Polacy też imigrują -- ludzie ocknijcie się --- Islam to zagrożenie, niebezpieczny byt, niebezpieczna droga do pracy, domu. Do diabła co wy chcecie zrobić. Bądźcie serdeczni dla siebie na wzajem - zadbajcie o siebie samych -- to jest nasz obowiązek - a Islamistów trzeba wysłać tam na powrót do Afryki. Poczytajcie i oglądajcie w internecie jak wyglądają miejsca gdzie oni przebywają -. jeszcze nie dostali azylu a już rujnują naszą cywilizację, kulturę

Tomek Pawela

J.w.

ONA

Agata Pustułka 9 września 2015 09.09.2015 Aktualizacja: 10 września 2015 08:26

Z tekstu zostały wyciete bardzo ważne słowa rzecznika prezydenta Katowic oraz Bytomia na temat. Bylo wyraźnie napisane, iż legalnych uhodzow miasta sa w stanie przyjąć a nie wszystkich jak leci... DLACZEGO TEN TEKST ZOSTAL WYCIETY??

Gość

Starsza Pani mówi ,że czytała ksiegę proroctw i pisało ..... ;tuz przed końcem swiata ISLAM ;zaleje ; EUROPĘ ;

ANNA

Musimy się zebrać (cały śląsk) i wspólnie zaprotestować przeciwko przyjęciu tych imigrantów. Może na śląsku też powinniśmy zrobić Manifestację PRZECIWKO PRZYJMOWANIA ICH!!!! WSPÓLNIE DAMY RADĘ. Śląsk potrafił się zjednoczyć w sprawie ACTA więc czemu ma nie zrobić tego samego w sprawie Imigrantów!!!!

Kibic

Niech do nas przyjadą :) jak szybko przyjadą tak szybko stwierdza że chcą wracać....

Ada

proponuję ich osadzić na Lipinach :) co o tym sądzicie ;)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.