Uczniowie z Jastrzębia projektują wynalazki. Zna ich cały świat ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Katarzyna Spyrka

Uczniowie z Jastrzębia projektują wynalazki. Zna ich cały świat ZDJĘCIA

Katarzyna Spyrka

Już około 50 nagród, medali i wyróżnień na targach innowacyjności w różnych częściach świata zdobyli uczniowie ZS Nr 6 im. Jana III Sobieskiego. To właśnie tu powstały takie wynalazki jak neutralizator paliwa czy latarka dla niewidomych. Projekty były nagradzane już w Moskwie, Genewie, Seulu i Brukseli.

Ostatni sukces odnieśli w Malezji. Tym razem za projekt „Nietoperz”, czyli system nawigacji i ostrzegania osób niewidomych, który zainstalowano za pomocą czujników na specjalnej kamizelce odblaskowej. Nowością prezentowaną przez uczniów jest też Multimedialna Platforma Komunikacji Alternatywnej w Edukacji i Rehabilitacji.

Rywalizują z najlepszymi
- Nasze prace rywalizowały z ponad tysiącem prac instytutów badawczych oraz uczelni wyższych z całego świata w tym Malezji, Korei Południowej, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Chin, Japonii, Rosji, Tajwanu, Iraku i wielu, wielu innych, w różnych kategoriach - mówi z dumą Jerzy Maduzia, dyrektor szkoły. - Nasze wynalazki zdobyły dwa srebrne medale oraz dodatkowo nagrodę specjalną od Prezydenta ITEX 2015, którą odebraliśmy podczas uroczystej Gali w Kuala Lumpur Convention Centre - dodaje dyrektor szkoły.

Uczniowie prezentowali projekty przygotowywane w szkole w trakcie i po zajęciach, w języku angielskim. To dla nich dodatkowa trudność, ale i cenne doświadczenie. Z Malezji przyjechali podekscytowani. - Podeszli do nas panowie z Korei i zaproponowali, że opłacą nam bilet na kolejne targi w ich kraju, żebyśmy i tam mogli pokazać nasze projekty - wspomina uczennica Sandra Makles.

Zaczęło się w 2009 roku
Projektowanie innowacji i wynalazków w Zespole Szkół Nr 6 zaczęło się w 2009 roku. Wtedy po raz pierwszy jastrzębianie ze swoimi projektami wyjechali na Targi Innowacyjności INNOVA do Brukseli. Od razu zdobyli brązowy medal. - Pamiętam dokładnie, że dostaliśmy tą nagrodę za Portal Innowacyjnego Technika, ułatwiający szkolenie się w kierunkach technicznych - wspomina dyrektor Maduzia.

Potem powstał neutralizator paliw, za który jego pomysłodawcy Michał Walczak i Marcin Kiwak, dziś już absolwenci, dostali wiele nagród za granicą. Zaś od 2012 roku uczniowie zaczęli wspólnie z nauczycielami przygotowywać projekty, które miały ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym. Na początku powstał prosty system, który pozwalał komunikować się osobom niepełnosprawnym z otoczeniem za pomocą komputera.

- Osoby niepełnosprawne mogły dotykać pól z komunikatami, specjalnym patyczkiem poruszać się po internecie, oglądać filmy, a potem także włączać i wyłączać światło w pokoju - wyjaśniają nam w szkole.

Następnie powstała latarka dla niewidomych. - To urządzenie przypominające aparat, które za pomocą specjalnych czujników i oprogramowania, informowała osobę niewidomą, że zbliża się do jakieś przeszkody. Takie urządzenie niewidomy może zawiesić na szyi - wyjaśnia wicedyrektor szkoły Krzysztof Smyczek, opiekun projektu.

Z czasem uczniowie zaczęli rozwijać ten projekt i powstał nowy wynalazek o nazwie nietoperz. - To kamizelka z wmontowanymi czujnikami, które nie tylko informują o przeszkodach, ale naprowadzają i pomagają dotrzeć do konkretnego celu. Można sobie tam zaprogramować trasę do domu, do sklep czy do urzędu i na hasło „do domu”, nietoperz poprowadzi niewidomego do wybranego miejsca dzięki temu, że łącz się z GPS-em- wyjaśnia Patryk Loter, jeden z twórców wynalazku. Urządzenie przetestował już niewidomy z Jastrzębia i pochwalił wynalazek.

Pracują nad kolejnym
W tej chwili młodzież pod okiem nauczycieli pracuje nad kolejnym wynalazkiem, tym razem platformą, która będzie pomagała dzieciom i młodzieży z wszelkiego rodzaju niesprawnością w nauce.

- Za pomocą platformy edukacyjnej, chcemy wypracować takie sposoby nauki, które do każdej osoby trafią. Jeśli na przykład ktoś nie radzi sobie z przyswojeniem materiału z biologii czy chemii poprzez czytanie, może uda mu się to poprzez oglądanie filmików albo komiksów poświęconych tej tematyce - mówi Patrycja Zagajewska, która będzie nad tym projektem pracowała. - Mamy nadzieję, że znajdą się sponsorzy, którzy pomogą nam w sfinansowaniu wyjazdów na kolejne targi za granicą - dodaje dyr. Maduzia. W planie jest wyjazd do Londynu i Brukseli.

Katarzyna Spyrka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.