Ukraińcy: teraz tu jest nasz nowy dom, w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Radosław Dimitrow

Ukraińcy: teraz tu jest nasz nowy dom, w Polsce

Radosław Dimitrow

Kto wygrał bitwę pod Płowcami i kto napisał Hymn Polski? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań muszą znać Ukraińcy, którzy chcą na stałe mieszkać w naszej ojczyźnie. Muszą też mieć ogromną cierpliwość do biurokracji. Mimo tego coraz więcej z nich decyduje się zostać w Polsce na stałe.

Nie jest łatwo zostać Polakiem - mówi pół żartem, pół serio Katia, z pochodzenia Ukrainka, która wyjechała ze swojego kraju 5 lat temu. - Z jednej strony w ogłoszeniach o pracę wołacie do nas „przyjeżdżajcie do Polski, tu będzie wam lepiej!”, a z drugiej gdy już tu przyjedziemy, to okazuje się, że trzeba „stawać na głowie”, żeby tu zostać.

Po 5 latach nieprzerwanego pobytu w Polsce otworzyła się małżeństwem Kondratievów nowa możliwość - mogą się starać o tzw. kartę rezydenta, która nie jest już przypisana do miejsca pracy. Tu opłaty sięgają jednak prawie 700 złotych na osobę. 

- Ale żeby się starać, musimy najpierw udowodnić że znamy język polski - dodaje Dima, posługując się płynna polszczyzną. - Nie wystarczy jednak zwykła rozmowa z urzędnikiem. Trzeba zdać państwowy test, który w tej części kraju organizowany jest na terenie Uniwersytetu Opolskiego. 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Dimitrow

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.