Bartosz Wojsa

Ułatwiony wybór, czyli czas na mapę żłobków i dziecięcych klubów

W województwie śląskim ze żłobków i klubów dziecięcych korzysta około 15 tys. dzieci do lat trzech Fot. lucyna nenow W województwie śląskim ze żłobków i klubów dziecięcych korzysta około 15 tys. dzieci do lat trzech
Bartosz Wojsa

W tym roku przyjęto ustawę, która zmienia wiele istotnych kwestii dotyczących żłobków i klubów dziecięcych. Chcąc ułatwić rodzicom przyswojenie nowych zasad i tego, czego mogą wymagać od danych instytucji, uruchomiono specjalną stronę internetową.

Kwestie opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech reguluje ustawa z 4 lutego 2011 roku. W tym roku jednak przyjęto ustawę, która zmienia niektóre założenia pierwotnych zapisów. Jak się okazuje, z korzyścią dla rodziców i opiekunów.

- Rodzice mają już teraz na przykład możliwość powołania rady rodziców, wprowadzono też obowiązek weryfikacji pracowników instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym - mówi Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Nowa ustawa wymaga również od władz województw prowadzenia mapy żłobków zawierających ważne dla rodziców informacje, takie jak liczba zapisanych dzieci, opłaty za pobyt i wyżywienie, godziny pracy instytucji i oczywiście ich lokalizacja. To wszystko będziemy mogli sprawdzić, wchodząc na stronę www.empatia.mrpips.gov.pl i przechodząc do zakładki „rejestr żłobków i klubów dziecięcych”.

W woj. śląskim są 272 żłobki, w których na dobrą opiekę może liczyć blisko 12 tys. dzieci. Do tego są 64 kluby dziecięce dla ponad tysiąca dzieci, a także 75 dziennych opiekunów zapewniających opiekę nad blisko 500 małymi dziećmi.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.