Ulica Żorska w Rybniku: Budowa drogi rowerowej. Od 16 kwietnia droga nieprzejezdna od Żeromskiego do ronda. Objazd ulicą Prostą

Czytaj dalej
Aleksander Król

Ulica Żorska w Rybniku: Budowa drogi rowerowej. Od 16 kwietnia droga nieprzejezdna od Żeromskiego do ronda. Objazd ulicą Prostą

Aleksander Król

W środę na okres dwóch miesięcy zamkną ulicę Żorską w Rybniku. To jedna z głównych dróg wylotowych z miasta, która i tak mocno się już korkowała. Powód? Budowa drogi rowerowej. Mieszkańcy nie kryją zdenerwowania, tym bardziej, że w kwietniu mają całkowicie zamknąć też ulicę Chwałowicką z powodu budowy drogi Racibórz-Pszczyna.

- Kurczę, ktoś nie myśli! Obwodnica zamknięta, Żorska zamknięta! Jak wyjechać rano do pracy na autostradę? Niektórzy niestety na rowerze do pracy nie mogą dojechać! - irytuje się pani Justyna, komentując artykuł na naszym profilu Kocham Rybnik na Facebooku.

Od jutra kierowcy nie przejadą ulicą Żorską na odcinku od ulicy Żeromskiego do ronda Boguszowickiego. Jak informuje magistrat, zamknięcie związane jest z z budową dróg rowerowych w ciągu ulicy Żorskiej (będzie możliwość dojazdu do posesji), a objazd poprowadzony został przez ulicę Prostą.

Mieszkańcy pytają czy aby zamknięcie ulicy na dwa miesiące to nie za długo na budowę trasy dla rowerzystów? W magistracie tłumaczą, że chodzi nie tylko o ścieżkę.

- Na zamykanym odcinku Żorskiej musimy zbudować dodatkową kanalizację, dodatkowe odwodnienie dla przyległych posesji i głównie z tego powodu ten czas prac jest wydłużony - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika. - Poza tym częściowo wchodzimy tam w jezdnię i byłoby trudno zorganizować bezpiecznie organizację ruchu - dodaje.

Droga dla cyklistów ma być budowana przy Żorskiej aż do granic miasta, ale w tym roku, nie licząc teraz zamykanego fragmentu, kierowcy nie napotkają później na więcej utrudnień. - Teraz robimy odcinek do ronda Boguszowickiego, a dalszą część drogi rowerowej do granic miasta będziemy robić po oddaniu do użytku Drogi Racibórz - Pszczyna, czyli prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku - mówi Skupień. Bo w błędzie są ci, którzy myśleli, że już w tym roku pojedziemy drogą regionalną Racibórz-Pszczyna, o czym mówiło się wcześniej. - Z końcem tego roku będą procedury odbiorowe, ale wszystko wskazuje na to, że droga regionalna zostanie oddana do użytku dopiero na początku przyszłego roku - dodaje Skupień.

Co do kontynuacji budowy drogi rowerowej na Żorskiej, to, póki co, nie można zaczynać robót na dalszym fragmencie (od ronda Boguszowickiego do granic z Żorami droga rowerowa będzie po obu stronach jezdni), bo ulica była wykonywana w ramach unijnego projektu, a ścieżki nie były wtedy przewidziane. - Wrócimy do tematu, gdy będziemy mogli rozpocząć na tej drodze dalsze prace - dodaje Skupień.

Małe to pocieszenie dla kierowców, którzy utkną też w innym rejonie miasta. Jeszcze w kwietniu w związku z realizacją kolejnego etapu budowy Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna, nastąpi całkowite zamknięcie ulicy Chwałowickiej (DW 929) w rejonie budowanej drogi. Zakaz jazdy będzie obowiązywał od 27 kwietnia do 5 maja.

- Zamknięcie drogi związane jest z koniecznością przebudowy infrastruktury podziemnej w rejonie budowanego Węzła Chwałowickiego. Prace prowadzone będą na dużych głębokościach, w związku z czym niemożliwe będzie utrzymanie w tym czasie ruchu samochodowego - informuje Agnieszka Skupień.

Objazdy poprowadzone zostaną m.in. przez Wodzisławską i Śląską. - Górniki to fligrym bydom lotać na szychta - żartuje pan Robert, ale nikomu nie jest do śmiechu.

WARTO WIEDZIEĆ
Nowe drogi rowerowe

Poza drogą rowerową przy ulicy Żorskiej w Rybniku powstają też inne trasy dla cyklistów. Kontynuowana jest budowa Bulwarów nad Nacyna na dalszym fragmencie, czyli od ulicy Rzecznej do Obwiedni Południowej. - W tym roku zrobimy część, bo procedury i przygotowanie terenu dość długo trwają. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku. Trzeba przypomnieć, że od Obwiedni Południowej do ulicy Dolnej, wzdłuż budowanej Drogi Śródmiejskiej, powstanie także nowa droga rowerowa - zapowiada Agnieszka Skupień z UM.

Jak jadą autobusy gdy zamkną chwałowicką?

Autobusy KM kursować będą objazdem. Przystanek Rybnik Chwałowice Kopalnia (ul. 1 Maja) przeniesiony zostanie na przystanek Rybnik Chwałowice Śląska (ul. Śląska). Na rondzie Kamyczek usytuowany zostanie tymczasowy przystanek w obrębie ul. Chopina w kierunku ul. Prostej dla autobusów linii 30 i 49. Wyłączony zostanie przystanek Rybnik Meksyk Park.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.