Umowa na budowę odwodnienia dzielnicy Północ w Częstochowie podpisana

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Umowa na budowę odwodnienia dzielnicy Północ w Częstochowie podpisana

janusz strzelczyk

To trzecia dzielnica Częstochowy, po Kiedrzynie i Grabówce w ostatnich dwóch latach, która będzie miała zabezpieczenie przed powodzią i podtopieniami.

- Ta inwestycja opiera się na zebraniu wód opadowych i odprowadzeniu ich do zbiorników chłonno-odparowujących. Część wody wsiąknie w grunt, a część ucieknie do atmosfery. To zadanie, które poprawia klimat, przeciwdziała suszom - mówi Piotr Kurkowski, zastępca dyrektora ds. inwestycji i utrzymania Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Inwestycję wykona wyłoniona w przetargu firma Drog-Bud z Lubojenki za ponad 12,5 mln 581 zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowania w wysokości 4,3 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Po Grabówce i Kiedrzynie przyszedł czas na inwestycję, o którą zabiegali radni reprezentujący dzielnicę Północ - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Do tematu ulicy św. Brata Alberta próbowaliśmy podchodzić wielokrotnie. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach schetynówek, ale się nie udało. Wtedy doszliśmy do wniosku, że spróbujemy postarać się o pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odwodnienie Północy. Udało się je pozyskać, ogłosić przetarg i podpisać umowę na wykonanie inwestycji.

Ulica św. Brata Alberta będzie miała nową jezdnię o szerokości 6 metrów, zjazdy, obustronne chodniki oraz na całej długości dwukierunkową ścieżkę rowerową o szerokości dwóch metrów. Powstaną również skrzyżowania i cztery perony autobusowe.

Ulica Hiacyntowa zyska oświetlenie, nową asfaltową nawierzchnię. Przy tej ulicy będą dwa zbiorniki retencyjne.

Na ulicy Lawendowej powstanie jezdnia o szerokości 5 metrów oraz jednostronny chodnik o szerokości 2 metrów. Zakres prac obejmie także budowę zjazdów, kanalizacji deszczowe z przyłączami, zbiornika chłonno-odparowującego oraz oświetlenie ulicznego. Prace mają się zakończyć do końca maja 2020 r.

Zabezpieczyć miasto przed powodzią

Dla zabezpieczenia Częstochowy przed powodzią i podtopieniami rozbudowane zostaną wały przeciwpowodziowe wzdłuż Warty na długości 15 km , w okolicach trasy DK1 przy ul. Drogowców.

W pierwszym etapie wzmocnione zostaną wały nad Kucelinką, ale też nad Wartą i Konopką. Docelowo planowana jest kompleksowa rozbudowa, modernizacja i remont istniejących wałów w mieście. Rządowe środki szacowane na 90 mln złotych mają w kolejnych latach zostać przeznaczone także na przebudowę zbiornika w Poraju.

W Częstochowie pamiętają powódź w 1997 i 2010 roku. Ta druga była groźniejsza. Zalana została duża część miasta. Uszkodzonych zostało 36 kilometrów dróg oraz kilka mostków. Straty oszacowano na 13 milionów złotych. Tylko na ulicy Bugajskiej szkody wyceniono na 1,4 mln zł. zalanych zostało około 300 posesji.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.