Oprac. (AB)

Unia daje kasę, Inowrocław dobrze ją wykorzystuje

Dzięki dotacji z  RPO powstała także nowa część Parku Solankowego. Fot. ZP Dzięki dotacji z RPO powstała także nowa część Parku Solankowego.
Oprac. (AB)

W latach 2007-2013 Inowrocław otrzymał aż 80 mln zł z funduszy unijnych na różne inwestycje. Dzięki funduszom europejskim Inowrocław nie tylko wypiękniał.

Ministerstwo Finansów przedstawiło dane, z których wynika, że - o czym już informowaliśmy - województwo kujawsko-pomorskie najefektywniej w kraju wykorzystało pieniądze z Unii Europejskiej w latach 2007-2013. Swój znaczący wkład w to osiągnięcie ma również Inowrocław, gdzie we wspomnianym okresie zrealizowano wiele przedsięwzięć współfinansowanych przez Unię w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prezydent naszego miasta Ryszard Brejza otrzymał za to podziękowanie od marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

W latach 2007-2013 w ramach inwestycji prowadzonych w oparciu o fundusze pozyskane z Unii Europejskiej w Inowrocławiu zmodernizowano centrum miasta, strefę uzdrowiskową, przebudowano stadion miejski, powstał Inowrocławski Obszar Gospodarczy, zbudowano dwa boiska sportowe oraz wiele kilometrów nowych dróg, w tym łącznik ulicy Metalowców z Toruńską. Termomodernizacji poddano 19 budynków publicznych placówek i szkół, zakupiono nowoczesne hybrydowe autobusy miejskie.

Inowrocław przypominał niekiedy wielki plac budowy. Ale wszyscy widzimy, że było warto.

- Miasto wypiękniało, wiele miejsc i budynków zyskało nowy blask. Wszyscy cieszymy się z możliwości oglądania meczów na pięknym stadionie, chodzenia na imprezy do odnowionego Teatru Miejskiego czy jeżdżenia nowymi ulicami - zauważa Ryszard Brejza. - Budując mieszkania chronione i Środowiskowy Dom Samopomocy zadbaliśmy także o ludzi chorych i samotnych, a niejednokrotnie nawet odrzuconych przez rodziny - podkreśla prezydent.

Wspomniane inwestycje warte były łącznie 141 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło aż 80 mln zł. 11 mln zł stanowiło dofinansowanie z innych źródeł oraz odzyskany VAT. Wkład miasta wyniósł 50 mln zł.

Oprac. (AB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.