Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu kształci studentów już od 75 lat [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Maciejewska

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu kształci studentów już od 75 lat [rozmowa]

Joanna Maciejewska

Z Marcinem Czyżniewskim, rzecznikiem prasowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, na temat obchodzonego w tym roku 75-lecia toruńskiej uczelni.

Jakie były okoliczności wydania dekretu o utworzeniu UMK z 24 sierpnia 1945 roku? Było to zapewne wydarzenie historyczne nie tylko dla uczelni, ale także dla całego miasta.
Dekret formalizował to, co działo się w Toruniu od momentu zakończenia niemieckiej okupacji w lutym 45 roku. Podjęto, najpierw miejscowymi siłami, a później przy udziale osób, które w wyniku okoliczności wojennych straciły swoje domy, miejsca pracy i przeniosły się do Torunia przeze wszystkim z Wilna i Lwowa, starania o uruchomienie w Toruniu uczelni wyższej. Początkowo myślano, żeby stworzyć uniwersytet od nowa, później – wraz z profesorami i pracownikami z dwóch uniwersytetów, które znalazły się poza granicami Polski, czyli w Wilnie i we Lwowie - pomyślano o tym, by skorzystać z ich doświadczeń i zbudować uniwersytet w oparciu o kadrę wileńską i lwowską. Toruński uniwersytet tworzyły osoby z różnych środowisk, bo tam byli absolwenci wszystkich pięciu uniwersytetów, jakie działały w Polsce przed II wojną światową i absolwenci wielu, często bardzo prestiżowych, uniwersytetów z zagranicy, m.in. z uniwersytetu w Wiedniu, Petersburgu czy Sorbony.

Czytaj więcej w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Maciejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.