UOKiK: to mogłoby być niekorzystne dla pacjentów z Torunia

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

UOKiK: to mogłoby być niekorzystne dla pacjentów z Torunia

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do przejęcia przez LUX MED toruńskiej spółki Lecznice Citomed. Według UOKiK może to doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku prywatnych usług medycznych w Toruniu i okolicy.

O tym, że toruńskie Lecznice Citomed, w skład których wchodzi sześć przychodni i wielospecjalistyczny szpital, dołączą do ogólnopolskiej Grupy LUX MED, obie firmy poinformowały jesienią ubiegłego roku.
UOKiK przeprowadził w związku z tym badania rynku usług medycznych w Toruniu i okolicach i zweryfikował dane przedstawione przez LUX MED we wniosku o zgodę na transakcję. Urząd właśnie poinformował o efektach swoich działań.

Pacjent bez wyboru?

„Koncentracja doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na toruńskim rynku prywatnych usług medycznych i diagnostyki obrazowej” - czytamy w przedstawionym w środę 11 sierpnia komunikacie UOKiK.

- LUX MED i Citomed są dla siebie bliskimi konkurentami. Z naszych analiz wynika, że planowane połączenie może doprowadzić do umocnienia pozycji LUX MED-u na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych i diagnostyki obrazowej w Toruniu i okolicach. W każdym z tych rynków drudzy co do wielkości konkurenci LUX MED-u mieliby znacznie niższe udziały niż podmiot powstały w wyniku koncentracji. W efekcie tak mocnej jego pozycji mogłoby w przyszłości dojść do eliminacji z rynku konkurentów, co konsumentów pozbawiłoby możliwości wyboru innych placówek. Oznaczałoby też wyższe ceny za badania czy wizytę u lekarza i niższą jakość świadczonych usług - informuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez LUX MED Lecznic Citomed. Zastrzeżenia jednak nie muszą prowadzić do rezygnacji z połączenia firm. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Współpraca trwa

Prośbę o komentarz do zastrzeżeń UOKiK wysłaliśmy do Citomedu. Anna Chudziak, zajmująca się w Citomedzie kontaktem z mediami, przysłała stanowisko spółki.

"Lecznice Citomed są aktualnie pasywnym uczestnikiem postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia przez LUX MED Sp. z o.o. udziałów w Lecznicach Citomed sp. z o.o. Kontynuujemy pełną współpracę z LUX MED w zakresie planowanej koncentracji przed Prezesem UOKiK w celu szybkiego zakończenia trwającego postępowania. Przedstawienie zastrzeżeń wobec koncentracji, jak przyznaje Prezes UOKiK w swoim komunikacie, nie przesądza o końcowym wyniku postępowania" - czytamy w odpowiedzi.

Z 30-letnią historią.

Toruńskie „Lecznice Citomed" Sp. z o.o. to zespół poradni specjalistycznych, poradni medycyny pracy i pracowni diagnostycznych. Spółka powstała z założonej prawie 30 lat temu niedużej prywatnej przychodni. Pod opieką Citomedu jest blisko 90 tys. pacjentów, w tym ponad 40 tys. w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Sześć przychodni ambulatoryjnych Citomedu dysponuje 54 gabinetami lekarskimi i 26 gabinetami zabiegowymi oraz wielospecjalistycznym szpitalem z salami operacyjnymi.

Firma oferuje podstawową opiekę zdrowotną w ramach NFZ, konsultacje specjalistyczne, usługi w ramach medycyny pracy, usługi szpitalne, diagnostykę obrazową (czyli rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, USG 3D i 4D) oraz opiekę stomatologiczną.

Na stronie internetowej Grupy LUX MED natomiast można przeczytać, że jest ona liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i usługodawca medyczny na całym świecie.
Opieką ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, szpitalną i długoterminową LUX MED obejmuje ponad 2 mln 200 tys. pacjentów. Dysponuje 240 ogólnodostępnymi i przyzakładowymi centrami medycznymi, w tym placówkami ambulatoryjnymi, diagnostycznymi i szpitalami, a także ośrodkiem opiekuńczo-rehabilitacyjnym i ponad 2600 poradni partnerskich. Zatrudnia ponad 7 tys. lekarzy i 4 tys. wspierającego personelu medycznego.

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.