Urodziny biskupa Zimonia, który hanysów z gorolami godził! Wszyscy zaśpiewali gromkie "Sto lat"!

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Agata Pustułka

Urodziny biskupa Zimonia, który hanysów z gorolami godził! Wszyscy zaśpiewali gromkie "Sto lat"!

Agata Pustułka

Arcybiskup Damian Zimoń, świętujący swoje 80-te urodziny całym swoim życiem pokazał, że potrafi wykorzystać dar czasu. Dziś mu za to możemy podziękować! Podczas mszy świętej w Kościele Mariackim w Katowicach, w miejscu dla Niego ważnym, gdzie przez dziesięć lat był proboszczem, zjawiło się wiele bliskich mu osób: znamienitych duchownych, arcybiskupów i biskupów, w tym wielu jego wychowanków oraz świeckich, w tym ci najważniejsi - setki wiernych, dla których przez 26 lat był duchowym przewodnikiem, przeprowadzając ich przez bardzo trudne lata gospodarczej transformacji.

Zaangażowany społecznie śląski Kościół nigdy ich nie opuścił. Na wzruszającą uroczystość zaprosił gości następca abp Zimonia, obecny arcybiskup Wiktor Skworc. Obaj duchowni, wspólnie, podkreślając po raz kolejny łączącą ich ideę Kościoła bliskiego ludziom, pobłogosławili wszystkich obecnych w sali koncertowej Akademii Muzycznej, gdzie zebrani mogli wysłuchać brawurowego koncertu uświetniającego spotkanie.

Zabrzmiał ulubiony przez Jubilata Henryk Mikołaj Górecki i Mozart. Ze sceny padło bardzo wiele miłych, w pełni zasłużonych słów i życzeń. Wszak arcybiskup Zimoń to postać bez której trudno wyobrazić sobie Śląsk. Najmilszą niespodziankę arcybiskupowi sprawiło rodzeństwo z Wodzisławia: Ania i Antoś Galwas, uczestnicy konkursu "Po naszymy, czyli po śląsku", którzy dowcipnie, śliczną gwarą opowiedzieli o życiu arcybiskupa... na emeryturze. - Chciałby słuchać kompozytorów, ale musi i doktorów - stwierdził Antoś, wywołując salwy śmiechu.

Abp Zimoń udowodnił, że słucha też doktorów, bo jest w świetnej formie Fantastycznie nawiązał kontakt z wiernymi, ze słuchaczami. Zresztą mimo przejścia na emeryturę jest bardzo zapracowany, wciąż bardzo aktywnie uczestniczy w życiu śląskiego Kościoła. Zgromadzeni w Akademii Muzycznej zaśpiewali mu szczerze i serca gromkie "sto lat". Redakcja "Dziennika Zachodniego" dołącza się do najlepszych życzeń.

POSŁUCHAJ:
ABP SKWORC O ABP ZIMONIU - MP3
ABP ZIMOŃ - 80-LECIE - MP3


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
*Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

Agata Pustułka

Komentarze

9
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mistrz

a co z biydnym ludym,co to te umofy pełofe maja,za iles lot bydom miec gowno niy emerytury
i kaj sie bydom mieli podzioc, a wy tak piyknie na ta komuna narzekaliscie
CUD KAZANIA MIELISCIE
a terozki cos cicho,
sto lot,ino kto bydzie w niebie zoboczymy
czy tyn maluczki czy tyn z pełnym kociołym[brzuchym]
a swiyntujcie lud patrzy

Fridka Nowoczka

Jak tak pacza na te fotki, ze tymi pajacami na sali - to musza pedziec, co Polokom brakuje akadymii z okazji....(za pora dni by mieli rewolucjo pazdziernikowo). Bestosz i taki gyburtstak je dobry.
Hipokryty pieronskie!

zgniły śledzik

"Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł Szatan do Niego: "Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje". Lecz Jezus mu odrzekł: "Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz".

Pykoc

Zaczynajonc lod rzondu..konczonc na kosciele..!

o podwyżkach dla kk nie lękajcie się!! a reszta w WP

W przyszłym roku kościoły (głównie Kościół Katolicki) dostaną 118 milionów złotych. To znacząca podwyżka – przez ostatnie dwa lata państwo płaciło na Fundusz Kościelny około 94 milionów złotych. W czasie, gdy większość pracowników budżetówki nie ma co liczyć na podwyżki, a państwo szuka też wszelkich sposobów na zatkanie dziury w budżecie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bez specjalnego rozgłosu poinformował o tym, że wzrośnie dotacja na Fundusz Kościelny.

impreza

obędzie się w Kobiórze bo nie wiem gdzie mam sprowadzić bezdomnych,ubogich i spragnionych żeby się wreszcie najedli i napili a i może ogrzali w posadach pan właściciela?

Dybek

Teraz przidzie czas...zebys stanol..w jego obliczu...i dol na szala dobre uczynki i zle...Mosz stracha co.????

Fyniol

To tyz bych miol tako..msza dziynkczynno...i modlyl bych sie za moherow...zeby zyli jak najduzyj i ciepali jak najduzyj...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.