Urodziny DZ: od 72 lat jesteśmy z Wami i piszemy dla Was [ARCHIWALIA]

Czytaj dalej
Fot. ARC DZ
RED.

Urodziny DZ: od 72 lat jesteśmy z Wami i piszemy dla Was [ARCHIWALIA]

RED.

6 lutego miną 72 lata odkąd ukazał się pierwszy numer "Dziennika Zachodniego". To ponad siedem dekad bycia blisko tej ziemi. Mówienia o niej, o jej mieszkańcach, ich wadach i zaletach. 72 lata informowania, edukowania, chwalenia, ale i ganienia, gdy jest to potrzebne. Dziękujemy Wam za każdy dzień każdego z tych 72 lat, bo to dzięki Wam możemy świętować taki jubileusz.

72 lata. Piękny wiek, który zawdzięczamy przede wszystkim naszym Czytelnikom. Wiernym i życzliwym, krytycznym i wyrozumiałym. Jedni od lat dzielą z nami smutki i radości, inni swoją przygodę z "Dziennikiem Zachodnim" rozpoczęli całkiem niedawno. Dziękujemy!

6 lutego 1945 roku ukazał się pierwszy numer "Dziennika Zachodniego". Wojna potrwa jeszcze 3 miesiące i 2 dni. 6 lutego 1945 z naszej gazety Czytelnicy dowiadywali się o sytuacji na froncie. Pierwszy numer został przygotowany już 4 lutego, a wydrukowany dzień później, z datą 6 lutego. To dlatego, że w terenach przyfrontowych praca mogła odbywać się tylko w dzień, bo cały personel redakcyjny i techniczny drukarni musiał przed nocą wrócić do domu. Dla ludności cywilnej obowiązywała godzina policyjna. Były także trudności z kolportażem: ten pierwszy numer kolportowany był przez samych dziennikarzy i drukarzy.

O powstaniu Dziennika Zachodniego zdecydowano w Krakowie, były pomysły, aby nosił tytuł "Polonia", a ukazywał się początkowo na całym terenie ziem zachodnich, o których wtedy mówiono "ziemie odzyskane".

- Mało znany jest fakt, że trzon pierwszej redakcji Dziennika Zachodniego powstał w Krakowie, jeszcze w czasie okupacji. Tu ustalone zostały pierwsze zasady organizacyjne przyszłego pisma, tu gromadzono do niego materiały (…). Dokonała tego grupa ludzi z Górnego Śląska, przebywająca w czasie okupacji na terenie Generalnej Guberni. Po wyzwoleniu Zagłębia Dąbrowskiego i części Górnego Śląska ludzie ci zostali przetransportowani do Katowic z pierwszymi ekipami operacyjnymi pełnomocnika rządu na woj.
śląskie generała Aleksandra Zawadzkiego – pisał 6 lutego 1955 roku na łamach Dziennika Zachodniego Stanisław Ziemba, pierwszy redaktor naczelny gazety w jubileuszowym numerze, świętującym dziesięciolecie popularnej śląskiej gazety codziennej.

O czym pisaliśmy dla Was przez te 72 lata? Zerknijcie na nasze archiwalne okładki.

RED.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.