Urząd Miasta Poznania skontroluje szkołę oraz stowarzyszenie "Razem dla sportu", które zarabia na basenie "Posnanii"

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Seidler
Łukasz Cieśla

Urząd Miasta Poznania skontroluje szkołę oraz stowarzyszenie "Razem dla sportu", które zarabia na basenie "Posnanii"

Łukasz Cieśla

Poznański Urząd Miasta skontroluję szkołę z Os. Pod Lipami oraz "jej" stowarzyszenie "Razem dla sportu". To efekt naszego piątkowego artykułu. Opisaliśmy, że na basenie "Posnanii" szkoła prowadzi zajęcia pływackie dla uczniów. Wynajem basenu przez szkołę jest opłacany z publicznych pieniędzy. Ale jest i komercyjna strona przedsięwzięcia: nauczyciele prowadzą stowarzyszenie "Razem dla sportu", które czerpie zyski z działalności na basenie "Posnanii".

Kontrola Urzędu Miasta ma dotyczyć racjonalności różnych wydatków szkoły z Osiedla Pod Lipami oraz związanego z nią stowarzyszenia „Razem dla sportu”. Szkoła i stowarzyszenie to naczynia połączone - mają siedzibę pod tym samym adresem, stowarzyszenie zakładała dyrekcja i nauczyciele ze szkoły. Prezesem najpierw została pani dyrektor, obecnie kieruje nim inny pracownik szkoły.

CZYTAJ: Basen Posnanii: miasto daje na czynsz, zarabia stowarzyszenie stworzone przez nauczycieli

Czynności sprawdzające Urzędu Miasta zostaną przeprowadzone w drugiej połowie roku. Nie jest jeszcze przesądzona dokładna data oraz szczegółowy zakres kontroli.

Rozpoczęto procedurę umieszczania szkoły w planie kontroli w kontekście współpracy ze stowarzyszeniem „Razem dla sportu”. Chodzi o zweryfikowanie, czy nie doszło do nieprawidłowości w wydawaniu środków miejskich przeznaczonych na program nauki pływania na basenie prowadzonym przez stowarzyszenie. Czynności kontrolne przeprowadzi Biuro Kontroli UMP

– mówi Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta.

Sprawę ujawniliśmy w piątkowym wydaniu „Głosu Wielkopolskiego”. Urząd Miasta tego samego dnia, po naszej publikacji, zdecydował o wszczęciu kontroli.

Wątpliwości dotyczą między innymi basenu należącego do klubu „Posnania”. Trenują na nim dzieci z pobliskiej szkoły na Osiedlu Pod Lipami prowadzącej klasy sportowe.

 • Basen sprawił, że stowarzyszenie zaczęło zarabiać - i rozdawać nagrody. Komu?
 • Na co prezes "Razem dla sportu" wyjęła z konta stowarzyszenia kilkadziesiąt tysięcy złotych?

O sprawie czytaj w dalszej części artykułu:

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.