Urządzamy łazienkę dla osób niepełnosprawnych i starszych

Czytaj dalej
Fot. Radaway
OPRAC. (AG)

Urządzamy łazienkę dla osób niepełnosprawnych i starszych

OPRAC. (AG)

Radzimy, jak zaaranżować łazienkę bez barier, zapewniającą komfort i uwzględniającą potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.

Jak wynika z danych GUS, liczba osób w wieku 60+ stanowiła pod koniec 2015 r. 23 proc. ludności Polski. Według prognoz, do roku 2050 populacja seniorów wzrośnie i będzie stanowiła ponad 40 proc. ogółu społeczeństwa. W obliczu tych danych oraz faktu, że remonty przeprowadzamy co kilkanaście lat, o rozwiązaniach zgodnymi z zasadami projektowania bez barier warto pomyśleć nie tylko w kontekście aktualnych, ale także przyszłych potrzeb domowników. Producenci i projektanci wskazują na szereg udogodnień, które wraz z upływem czasu przynoszą mieszkańcom korzyści.

Pole manewru
– W łazience dla osób starszych i niepełnosprawnych niezwykle istotna jest przestrzeń, która gwarantuje wygodne i pozbawione zagrożeń przemieszczanie się pomiędzy umywalką, toaletą, a prysznicem (minimum 150 x 150 cm) – mówi Matylda Kurkiewicz, architekt z wrocławskiego biura projektowego KODO. – Umywalka powinna być zamontowana na wysokości około 70 cm, co zapewni wygodne korzystanie z niej osobie na wózku inwalidzkim. Ponadto koniecznie należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak szeroka misa (60-70 cm), brak ostrych krawędzi, izolacja termiczna przewodów z ciepłą wodą, a także armatura o mechanizmie nie wymagającym dużej siły. Toaletę warto z kolei zamontować w odległości około 70 cm od ściany, dzięki czemu wózek inwalidzki bez przeszkód będzie mógł być ustawiony równolegle do niej – wyjaśnia ekspertka.

Lepsza kabina niż wanna
Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą w aranżacji jest bez wątpienia strefa kąpielowa. W tym przypadku niezwykle ważne jest zniwelowanie jakichkolwiek barier, takich jak progi i wysokie stopnie. W porównaniu do wanny, zdecydowanie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Na rynku dostępne są m.in. kabiny z możliwością montażu bezpośrednio na posadzce, co przekłada się na swobodne wejście pod prysznic, nie wymaga podnoszenia nóg, zapewnia łatwy wjazd wózkiem.

– Idealnym rozwiązaniem do łazienki bez barier jest brodzik podpłytkowy. Umożliwia zniwelowanie wysokich progów i uzyskanie jednego poziomu posadzki w całej łazience. Brodziki podpłytkowe są łatwe w montażu, szczelne, mogą być wykonane na wymiar. Jeżeli zdecydujemy się jednak na tradycyjny brodzik, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby był jak najniższy i posiadał antypoślizgową powierzchnię – mówi Hanna Błaszak, ekspert z firmy Radaway.

Dużą uwagę należy poświęcić także sposobie otwierania drzwi w kabinie. – Komfort w korzystaniu z prysznica zapewnią kabiny z drzwiami składanymi. Dzięki szerokiemu wejściu, takie rozwiązanie umożliwia swobodny wjazd wózkiem do strefy prysznicowej. Zwróćmy także uwagę na to, czy dany model kabiny oferuje możliwość montażu bez listwy progowej. Dzięki temu przestrzeń prysznicowa pozbawiona jest dodatkowej bariery. Warto również zamówić kabinę pod wymiar, dopasowując ją np. do komfortowego siedziska – radzi nasz ekspert.

Coraz popularniejsze stają się także otwarte i przestronne kabiny typu walk-in, stanowiące integralną, oddzieloną tylko przeszkleniem część łazienki z systemem odwodnienia liniowego zamiast brodzika.

Pełna równowaga
Istotne jest rozmieszczenie elementów, które ułatwią utrzymanie równowagi. Koniecznością są uchwyty wykonane z metalu i powleczone tworzywem. Ponadto strefę kąpielową warto wyposażyć w siedzisko lub krzesełko, montowane do ściany, na wysokości 70-80 cm.

OPRAC. (AG)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.