Małgorzata Szlachetka

Urządzili w Sandomierzu ogród według opisu sprzed... 500 lat!

Anna Suchecka i Tomisław Giergiel w sandomierskim ogrodzie inspirowanym herbarzem Marcina z Urzędowa Anna Suchecka i Tomisław Giergiel w sandomierskim ogrodzie inspirowanym herbarzem Marcina z Urzędowa
Małgorzata Szlachetka

Zaczęło się od pasji, którą wspólnie dzielimy – mówią o tym projekcie Anna Suchecka i Tomisław Giergiel. Ona uczy biologii w szkole podstawowej w Sandomierzu, on jest pracownikiem naukowym Zakładu Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMCS. Porady medyczne i opisy miejscowych ziół Marcin z Urzędowa zebrał w pierwszej oryginalnej encyklopedii botanicznej, jaka wyszła na ziemiach polskich. Co prawda korzystał z wcześniejszych dzieł tego typu, począwszy od starożytności, ale umiał do nich podejść w sposób krytyczny.

- Jego zielnik zbudowany jest z emocji i chęci poprawienia błędów wcześniejszych autorów herbarzy - mówi Anna Suchecka.

Podtytuły mają trzy wersje językowe: po grecku, łacińską i po polsku, ale opisy roślin są już spisane w rodzimym języku autora. - Kanonikowi zależało, żeby zebrana przez niego wiedza dotarła do jak najszerszego kręgu odbiorców - potwierdza Anna Suchecka.

Historyk i nauczycielka biologii, prywatnie małżeństwo, zrekonstruowali w Sandomierzu renesansowy ogród, opierając się na opisach roślin, jakie w XVI wieku stworzył Marcin z Urzędowa. Kosztowało to wiele trudu. Nam opowiedzieli o kulisach powstawania obiektu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Szlachetka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.