Urzędnicy deklarują pomoc dla łabędzi

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Alicja Kalinowska

Urzędnicy deklarują pomoc dla łabędzi

Alicja Kalinowska

O naszym człowieczeństwie często świadczy to, jak opiekujemy się zwierzętami. Dlatego tak ważne jest, aby zimą dbać o ptaki, które nie odleciały do ciepłych krajów.

W Bliznie, nad jeziorem, koczują dwa młode łabędzie. Nie miały na tyle siły, aby jesienią odlecieć ze starszymi osobnikami. - Potrzebują naszej pomocy. Jeszcze kilka dni temu po jeziorze chodziły trzy ptaki. Niestety, jeden zdechł - przekonywał wczoraj podczas rozmowy telefonicznej Krzysztof, mieszkaniec Grudziądza.

Mężczyzna jest zapalonym wędkarzem. Ubiegły weekend spędził wędkując na zmarzniętym jeziorze w Bliznie. Zauważył dwa wałęsające się i wyczerpane młode łabędzie.

- Szkoda, żeby te ptaki miały zginąć. Przygotowałem dla nich przerębel, z którego będą mogły pić wodę. Wysypałem karmę. Oczywiście nie chleb, bo nasze pieczywo może im zaszkodzić. W poniedziałek z samego rana skontaktowałem się z urzędnikami w Książkach, aby zaopiekowali się ptakami. Niestety nie mam pewności, że tak się stanie - wyjaśnia grudziądzanin.

Zdaniem Krzysztofa ptaki powinny trafić w miejsce, gdzie będą miały stały dostęp do wody.

- Zależy mi na tym, aby zostały uratowane. Może dla urzędników są to tylko zwykłe ptaki, ale uważam, że należy chronić naszą przyrodę - argumentował mężczyzna.

O całej sprawie „Pomorska” poinformowała Jerzego Dutkiewicza, wójta gminy Książki. Zapewnił on, że w poniedziałek wieczorem zwierzęta znajdą bezpieczne schronienie. - Najprawdopodobniej sprawą zajmą się strażacy ochotnicy. Na pewno nie zostawimy tych zwierząt bez opieki. Chcemy je złapać wieczorem. Gdzie później trafią? Jeszcze nie wiemy. Teraz najważniejsze jest udzielenie im pomocy - mówił wczoraj wójt Dutkiewicz.

Alicja Kalinowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.