Ustawa o sieci szpitali ciągle w ogniu krytyki

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Martyna Chmielewska

Ustawa o sieci szpitali ciągle w ogniu krytyki

Martyna Chmielewska

Wprowadzona przez prezydenta Andrzeja Dudę sieć szpitali wydłuży kolejki - ostrzega prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Podpisana w ubiegły czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o sieci szpitali wywołała burzliwą dyskusję wśród polityków i lekarzy. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza ustawa o sieci szpitali, zamiast ułatwić dostęp do leczenia, spowoduje wydłużenie kolejek - zwłaszcza jeśli zostanie wyeliminowanych około 30 proc. świadczeniodawców z rynku - powiedział Hamankiewicz.

Dodał, że część szpitali będzie miała problemy finansowe, a część - lepszą sytuację niż obecnie. - Kumulacja w jednym miejscu środków finansowych dla jednostek znajdujących się na najwyższym poziomie, takich jak szpitale uniwersyteckie, będzie korzystna. Pamiętajmy, że rzesze chorych leczą się głównie w tych szpitalach I i II stopnia referencyjności, gdzie sytuacja finansowa będzie trudniejsza - wyjaśnia.

Ustawę skrytykował także były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Oznacza chaos przede wszystkim dla pacjentów. Budżetowy system finansowania spowoduje, że pacjent będzie dla szpitala kosztem i nie będzie opłacało się leczyć skomplikowanych przypadków.

O podpisanej ustawie ostro wypowiedział się Jerzy Owsiak, który nie pozostawił na prezydencie Andrzeju Dudzie suchej nitki.

„Nie jest Pan »ludzkim panem«, Panie Prezydencie! (...) W myśl tej ustawy polska geriatria jest jeśli nie wykluczona, to absolutnie pozbawiona szans na rozwój” - napisał na Facebooku, tłumacząc, że WOŚP przeznaczyła ponad 70 mln zł na rzecz zaniedbanych oddziałów geriatrycznych.

Martyna Chmielewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.