Ustroń i Jerzy Ziętek. Miasto niczym pomnik. I tu trwa dyskusja o pamięci generała

Czytaj dalej
Fot. Marek Tomica
Andrzej Drobik

Ustroń i Jerzy Ziętek. Miasto niczym pomnik. I tu trwa dyskusja o pamięci generała

Andrzej Drobik

To generał Jerzy Ziętek zdecydował, że na zboczach Równicy powstaną słynne piramidy, a Ustroń stał się dzięki nim jednym z największych uzdrowisk w Polsce. Dzisiaj w Ustroniu trwa dyskusja nad dziedzictwem generała.

Ustawa dekomunizacyjna wywołuje ogromne dyskusje także w niewielkim Ustroniu. Wszystko przez decyzję Instytutu Pamięci Narodowej, który stwierdził, że dekomunizacją powinien zostać objęty także gen. Jerzy Ziętek.

- Nie odbierzecie nam pamięci o generale i o tym, co dla Ustronia i kuracjuszy zrobił - mówią jednak pacjenci Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka. To właśnie ustroński szpital reumatologiczny znalazł się na celowniku ustawy dekomunizacyjnej. Ziętek nie tylko patronuje całemu obiektowi. W samym szpitalu znajduje się także duża tablica pamiątkowa, która go upamiętnia.

Skąd takie przywiązanie do byłego komunistycznego wojewody?

To właśnie Jerzy Ziętek w 1967 roku rzucił pomysł, żeby na stokach Równicy w niezabudowanym wtedy Ustroniu stworzyć szpital reumatologiczny dla pacjentów ze Śląska. Placówka szybko stała się największą i jedną z najlepszych na południu Polski. Korzystał z niej zresztą sam generał, który na początku lat 80. był tutaj pacjentem.

- Był bardzo życzliwym człowiekiem, wszyscy o niego dbali, bo przecież zdawaliśmy sobie sprawę z tego, ile mu zawdzięczamy - mówi Bernadetta Błanik, przełożona pielęgniarek w ustrońskim szpitalu.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.