Jakub Marcjasz

Usuną graffiti z symbolem Polski Walczącej z żywieckiego pomnika?

Pomnik przy Al. Wolności powstał w 1960 roku. Fot. ARC Pomnik przy Al. Wolności powstał w 1960 roku.
Jakub Marcjasz

W Żywcu nie milknie dyskusja po tym, jak na jednym z pomników pojawił się symbol Polski Walczącej. - Promocja czy profanacja? - pyta burmistrz.

Na pomniku poświęconym pamięci żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej, znajdującym się przy al. Wolności w Żywcu, ktoś namalowało niedawno symbol Polski Walczącej, a jak nie brakuje też głosów, że po prostu szpetne szkaradne graffiti. Najpierw w sierpniu pojawiła się charakterystyczna kotwica, a potem - kilka dni temu - domalowano także biało- czerwone barwy.

- Dzieło autorstwa nieznanych „artystów-plastyków” powstało pod osłoną nocy i bez uzgodnienia z Urzędem Miejskim w Żywcu, jako zarządcą obiektu. Być może inicjatywie tej przyświecały szlachetne idee, jednak sposób jej realizacji pozostawia wiele do życzenia - skomentował sprawę Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

We wpisie, który umieścił na jednym z portali społecznościowych, wymienił swoje uwagi: - Po pierwsze estetyka - „dzieło” wykonane jest niechlujnie i szpetnie, co tłumaczyć można brakami warsztatowymi autorów, pośpiechem w jakim powstawało oraz niedostateczną ilości światła, jakim dysponowali „artyści”. Po drugie - efektem wyjątkowo niskiej jakości wspomnianego „dzieła” jest jego zły odbiór społeczny. Innymi słowy „dzieło” zdaje się profanować symbol Polski Walczącej zamiast je promować - stwierdził Antoni Szlagor.

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.