W 360° dookoła Śląska. Justyna Przybytek w niezwykłym mieszkaniu - muzeum Barbary Ptak [WIDEO 360]

Czytaj dalej
Justyna Przybytek - Pawlik

W 360° dookoła Śląska. Justyna Przybytek w niezwykłym mieszkaniu - muzeum Barbary Ptak [WIDEO 360]

Justyna Przybytek - Pawlik

Miejsca nieznane, niezwykłe, często niedostępne. Do takich zaglądamy w programie W 360° dookoła Śląska. Na pierwszy ogień mamy dla Państwa miejsce, o którym większość nie wie, a jest wyjątkowe i magiczne. To mieszkanie - muzeum. Nie byle jakie mieszkanie, bo Barbary Ptak, jednej z najwybitniejszych scenografek polskich, która projektowała kostiumy do takich filmów jak "Noce i dnie", "Królowa Bona", "Ziemia obiecana", "Wielka miłość Balzaka", "Dama kameliowa" czy "Dagny"

Zasada "W 360° dookoła Śląska" jest prosta. Z kamerą 360° odwiedzimy miejsca niezwykłe, ciekawe i nieznane. Będą to też miejsca, do których generalnie trudno się dostać, albo graniczy to niemal z cudem. Zajrzymy do nich i pokażemy je Państwu w pełnej panoramie 360 stopni, czyli najprościej rzecz ujmując z każdej strony.

Na początek zajrzeliśmy do mieszkania - muzeum przy ulicy Kopernika w Katowicach. Tu pod numerem 11 znajduje się Dział Teatralno - Filmowy Muzeum Historii Katowic. Większa jego część zlokalizowana jest w mieszkaniu należącym niegdyś do Barbary i Stanisława Ptak. Ona słynna kostiumograf. On - uznany aktor, śpiewak operetkowy, prekursor sztuki musicalowej w Polsce. Jakie sekrety kryje ich dawne mieszkanie?

Czas się tu zatrzymał, wnętrza - salon, czy sypialnia - wyglądają, jakby zaraz mieli tu wrócić lokatorzy. Zresztą pani Barbara jest tu częstym gościem i chętnie oprowadza po swoim dawnym domu. Cenne i piękne są stare meble, obrazy, drobiazgi kolekcjonowane przez artystów przez lata, ale najcenniejsze - projekty i zdjęcia kostiumów, czy same oryginalne kostiumy, które pani Barbara projektowała do najważniejszych polskich filmów, a w sumie pracowała przy prawie 80.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.