W 360° dookoła Śląska. Justyna Przybytek w willi Kocura [WIDEO 360]

Czytaj dalej
Justyna Przybytek - Pawlik

W 360° dookoła Śląska. Justyna Przybytek w willi Kocura [WIDEO 360]

Justyna Przybytek - Pawlik

Miejsca nieznane, niezwykłe, często niedostępne. Do takich zaglądamy w programie W 360° dookoła Śląska i pokazujemy je w pełnej panoramie 360 stopni, czyli najprościej rzecz ujmując z każdej strony. Tym razem odwiedziliśmy wspaniałą willę przy ulicy Stalmacha w Katowicach. Jest nazywana willą Kocura, choć wybudował ją Anton Zimmermann. Co kryje?

To jedna z najładniejszych przedwojennych willi Katowic. Wybudował ją na początku XX wieku jako dom własny Anton Zimmerman. Kilka lat przed wojną budynek kupił katowicki magistrat jako mieszkanie służbowe dla ówczesnego prezydenta Katowic – Adama Kocura. Do dziś zresztą budynek nazywany jest willą Kocura, choć po wojnie wielokrotnie zmieniali się jego lokatorzy. Od kilkunastu lat w miejscu tym urzęduje Związek Górnośląski.

Co ciekawe willa jeszcze kilkadziesiąt lat temu pełniła funkcje rządowej rezydencji, w której przyjmowano zagranicznych dygnitarzy, w tym Fidela Castro. Jakie tajemnice kryje piękny budynek z ulicy Stalmacha 17? Zobaczcie w programie "W 360° dookoła Śląska"

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.