W 360° dookoła Śląska. Odwiedzamy najstarszą budowlę w Katowicach

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek - Pawlik

W 360° dookoła Śląska. Odwiedzamy najstarszą budowlę w Katowicach

Justyna Przybytek - Pawlik

Kościół pw. św. Michała Archanioła w parku Kościuszki ma niemal tyle samo lat, co Bazylika św. Piotra w Watykanie. To też najstarsza budowla w Katowicach, choć nie pochodzi z Katowic. Została tu przeniesiona w 1938 roku. Drewniany kościółek wybudowano w 1510 roku w Syryni. Zajrzeliśmy do jego pięknych wnętrz w kolejnym odcinku "W 360° dookoła Śląska"

Kościół pod wezwaniem Michała Archanioła w Parku Kościuszki został wybudowany w 1510 roku (choć być może prawie 200 lat wcześniej) w Syryni. Do jego przeniesienia do Katowic doszło za sprawą Tadeusza Dobrowolskiego, ówczesnego dyrektora Muzeum Śląskiego, który zamierzał przenieść – i w ten sposób ocalić - drewniane budowle z ubogich gmin Górnego Śląska do bogatszych miast. Jedna z teorii mówi też, że kościółek miał być zaczątkiem skansenu w Parku Kościuszki.

Świątynia jest niewielka, drewniana, składa się z sosnowych bali połączonych bez użycia gwoździ. Obok niej znajduje się wolno stojąca, również drewniana, dzwonnica. To urokliwe miejsce na ceremonie weselne często wybierają młode pary. Kościół od lat jest pod opieką Muzeum Historii Katowic.

Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu W 360° dookoła Śląska

Wewnątrz zachowały się resztki oryginalnych polichromii, jest tu kamienna, gotycka, XVI-wieczna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem i barokowa ambona. Bo świątynia, zanim trafiła do Katowic, była na przestrzeni kolejnych stuleci przebudowywana i rozbudowywana.

Ciekawostką jest znajdujące się w ogrodzie wokół kościoła lapidarium, stworzone przez muzealników z Muzeum Historii Katowic. Są tu m.in. fragmenty rzeźb, nagrobków, pomników, w tym m.in. płyta z nazwiskami powstańców śląskich ze zniszczonego przez Niemców pomnika w Janowie, czy nagrobki ze zniszczonego w latach 50 tych ubiegłego wieku cmentarza ewangelickiego przy ulicy Damrota. Jest też kamień graniczny odnaleziony w rejonie ulicy Granicznej.

Z kamerą 360 w Centrum Sterowania katowickim Tunelem ZDJĘCIA, WIDEO

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.