W Bajerzu szukają ropy i gazu łupkowego. Wójt liczy, że znajdą

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Monika Smól

W Bajerzu szukają ropy i gazu łupkowego. Wójt liczy, że znajdą

Monika Smól

W Bajerzu trwają prace wiertnicze. Robotnicy poszukują złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Mają tu zostać do końca kwietnia.

Roboty prowadzi FX Energy Poland Spółka z o.o. z Warszawy.

- Może „siedzimy” na ropie - cieszy się Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Prace realizowane są na zlecenie Amerykanów.

Jak mówi wójt, wcześniej w gminie dwa razy prowadzone były badania sejsmiczne. Ostatnio - w kwietniu 2015 roku - przez toruńską Geofizykę.

- Firma już kilka tygodni temu wydzierżawił półtora hektara ziemi od miejscowego rolnika, aby móc przeprowadzić kolejne badania - informuje Mieczysław Misiaszek. - Polegają one na nawierceniu otworów dewonu górnego na głębokość ponad 4000 metrów. Najpierw usunęli humus z pola, postawili szyb, od nas kupują wodę. Aby nie skazić gleb, na zewnątrz konstrukcja jest betonowa. Obserwuję robotników i widzę, że pracują całą parą.

Wieża wiertnicza jest oświetlona intensywnie. Intensywność światła wyróżnia się szczególnie w pogodne noce.

- Wieża usytuowana jest około dwa kilometry od centrum Kijewa Królewskiego, jadąc drogą Chełmno-Nawra - wskazuje wójt Misiaszek. - Widać ją zatem nawet z dużej odległości.

Wójt liczy, że pracownicy znajdą to, co szukają.

- Pierwsze badania wskazują na obecność ropy i gazu łupkowego - ma nadzieję wójt. - Jeśli coś znajdą, to będą z tego same korzyści dla gminy i mieszkańców. Planowany termin zakończenia robót geologicznych to 30 kwietnia.

Mimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować z przedstawicielem wykonawcy robót.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.