W budowlance boom i... lament. Wzrosną ceny mieszkań? Grozi nam powtórka z 2012 roku: rekord budów i plajt?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Zbigniew Bartuś

W budowlance boom i... lament. Wzrosną ceny mieszkań? Grozi nam powtórka z 2012 roku: rekord budów i plajt?

Zbigniew Bartuś

Małopolanie kupują mieszkania jak szaleni, zaciągają kolejne kredyty, popyt podbija ceny. Ruszyły też na dobre wielkie inwestycje: drogi, trasy kolejowe, mosty buduje się wszędzie, co widać w rozkopanym i nieprzejezdnym Krakowie oraz niemal każdej innej miejscowości - sprzyja temu przedwyborczy okres przecinania wstęg. Na logikę: powinien być to czas żniw dla budowlańców. Tymczasem z branży dobiega coraz głośniejszy... lament.

Przybywa bankructw (w tym roku upadło ponad 70 firm budowlanych; kolejna plajta ogłaszana jest co drugi dzień). Niektórzy twierdzą, że grozi nam powtórka z 2012 r., gdy też mieliśmy kumulację inwestycji (na Euro) i boom w mieszkaniówce, a zarazem rekordową liczbę bankructw firm (273!). Co jest nie tak i czym to grozi?

- Największym hamulcowym i głównym źródłem problemów budownictwa pozostaje ustawa o zamówieniach publicznych, za sprawa której zamawiający wymagają w ofertach niskiej ceny, a nie jakości. W ogóle nie rozmawiamy o technologii, ani długofalowych skutkach takiego budowania. A są one fatalne zarówno dla państwa, jak i dla branży – mówi Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Podkreśla, że głównie sfera publiczna, w tym większość ogłaszających przetargi państwowych instytucji, odpowiada także za kolejny wielki problem budowlanki: zatory płatnicze. Zamawiający odwlekają zapłatę należności wykonawcom, co wywołuje efekt domina u podwykonawców, kooperantów i dostawców materiałów. Ponadto państwo stara się za wszelką cenę zapewnić sobie wpływy z podatku VAT, ignorując fakt, że uderza to w finanse uczciwych firm.

- Budowlanka znalazła się na krawędzi – ostrzega Wojciech Hudyka, wiceszef Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Czytaj więcej:

 • Budować się w Polsce nie opłaca?
 • Co jest głównym źródłem zatorów u budowlańców?
 • Co mówi Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.