W Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja Urząd Miejski Chorzów
Olga Krzyżyk

W Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa

Olga Krzyżyk

W hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa. Pomysł ten powstał kilka lat temu, ale brakowało pieniędzy na jego realizację. Ten problem został właśnie rozwiązany.

Chorzów we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Z tej kwoty, aż 17 mln trafi do Chorzowa.

- To największa dotacja w historii miasta na cele kulturalne. Pozyskane pieniądze pozwolą nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska - mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Przypomnijmy, że miasto kupiło zabytkową halę już w 2010 r. od Banku Handlowego w Warszawie. Wyremontowano dach obiektu i w hali zorganizowano wystawę World Press Photo, Metropolitalną Noc Teatrów czy Industriadę. - Chorzów to miasta, które przez ponad 100 lat związane było z hutnictwem. Tu działała właśnie Huta Królewska, którą była „matką” innych hut. To tu rodziło się nowoczesne hutnictwo - mówi Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego, konserwator zabytków i pomysłodawca muzeum hutnictwa w Chorzowie. - Kilka lat temu był pomysł, by wyburzyć obiekty na tym terenie. Poszedłem wtedy do hali huty. I już wiedziałem, że to doskonałe miejsce, by powstało tu muzeum - wspomina Mercik.

W dalszej części:

 • Co już można zobaczyć w dawnej elektrowni, a co tu jeszcze będzie
 • Kiedy ma zakończyć się renowacja
 • Co powstanie z kolei w Zabrzu
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.