Andrzej Drobik

W Cieszynie będzie kompleks leczenia chorób zakaźnych

W Cieszynie podpisano umowę na rozbudowę Szpitala Śląskiego. To inwestycja ważna w skali całego kraju Fot. FOT. Powiat Cieszyński W Cieszynie podpisano umowę na rozbudowę Szpitala Śląskiego. To inwestycja ważna w skali całego kraju
Andrzej Drobik

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstanie kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc. Umowa w tej sprawie właśnie została podpisana.

Szpital Śląski w Cieszynie zajmuje ważne miejsce na mapie regionalnej służby zdrowia, przede wszystkim w kontekście subregionu południowego i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Cieszę się, że w szpitalu powstanie kompleks leczenia chorób zakaźnych i płuc, a szpital zyska nowoczesny sprzęt medyczny, co pozwoli na skuteczniejsze i szybsze leczenie pacjentów – podkreślał marszałek śląski Jakub Chełstowski.

Inwestycja związana z utworzeniem kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie obejmuje roboty budowlane i wykończeniowe, zakup wyposażenia dla oddziałów: obserwacyjno-zakaźnego oraz gruźlicy i chorób płuc, a także prace zewnętrzne. Wartość niezbędnych nakładów w celu uruchomienia modernizowanych oddziałów wynosi 12 mln zł. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego przewidziano na ten cel dofinansowanie w wysokości 6 mln zł, z czego 3 mln zł w roku 2019 i kolejne 3 mln zł w roku 2020.

– Bardzo serdecznie dziękuję panu marszałkowi, całemu Zarządowi Województwa Śląskiego oraz przewodniczącemu sejmiku województwa śląskiego Janowi Kawulokowi za zaangażowanie i przekazanie pomocy finansowej naszemu szpitalowi. Tym samym docenienie istotnej roli, jaką placówka odgrywa w wojewódzkim systemie lecznictwa. Ilość oddziałów, jaką dysponuje Szpital Śląski w Cieszynie, ma duże znaczenie, jeśli chodzi o przygraniczne położenie naszego powiatu. Zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej mieszkańcom powiatu oraz licznie odwiedzającym nasz teren gościom jest dla nas priorytetem – powiedział starosta cieszyński Mieczysław Szczurek.

Obecnie znajdujący się w strukturze szpitala oddział obserwacyjno-zakaźny hospitalizuje pacjentów z podejrzeniem albo rozpoznaniem choroby zakaźnej. Diagnozuje choroby wysoce zakaźne i tropikalne. Realizacja tej inwestycji umożliwi zatem funkcjonowanie szpitala jako filtra epidemiologicznego. Obecnie do ZZOZ w Cieszynie kierowane są „trudne przypadki” z chorobami wysoce zakaźnymi z całego subregionu. Funkcja filtra ma więc ogromne znaczenie, nie tylko dla województwa śląskiego i subregionu południowego, ale w kontekście migracji dla całego kraju.

Po zakończeniu prac modernizacyjnych w budynku Pawilonu III zwiększone zostaną możliwości izolowania przypadków z chorobami wysoce zakaźnymi do 12 pacjentów. Wszystkie sale w oddziale obserwacyjno-zakaźnym będą wykonane w standardzie izolatek.
Oddział gruźlicy i chorób płuc jest z kolei jednostką zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu oddechowego. Celem inwestycji jest zabezpieczenie aktualnych i przyszłych potrzeb pacjentów z regionu, przez poprawę dostępności do uznanych metod leczenia i udzielanie wysokiej jakości świadczeń.

W efekcie wszystko to ma się przełożyć m.in. skrócenie czasu pobytu w szpitalu oraz jak najszybsze przywrócenie pacjentów do aktywności zawodowej i społecznej.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.