Andrzej Drobik

W Cieszynie nie godzą się na wycinkę drzew przy torach kolejowych

W Cieszynie nie godzą się na wycinkę drzew przy torach kolejowych Fot. arc
Andrzej Drobik

Polskie Koleje Państwowe chcą wyciąć kilka tysięcy drzew wzdłuż linii kolejowej. Nie zgadzają się na to mieszkańcy Cieszyna.

W Cieszynie zawrzało, kiedy mieszkańcy dowiedzieli się o planowanej wycince drzew wzdłuż linii kolejowej.

„Nie zgadzamy się, żeby nieuzasadnione decyzje w tak kluczowych dla obywateli sprawach były stanowione za naszymi plecami bez większej społecznej konsultacji. Jako mieszkańcy Cieszyna czujemy się oburzeni i oszukani!!! Wycinka jest zgodna z prawem, ale bezpodstawna. Wpłynie to z pewnością na mikroklimat miasta” - napisali organizatorzy protestu, który odbył przy dworcu kolejowym w Cieszynie.

Według planów spółki PKP, pod piłę ma pójść łącznie około 4 tys. drzew, znajdujących się w sąsiedztwie linii kolejowej Cieszyn - Zebrzydowice. Spora ilość drzew została już ścięta, jednak mieszkańcy nie chcą, by to samo spotkało te przy ulicy Czarny Chodnik czy przy ulicy Dojazdowej. Co gorsza, do wycinki zostały zakwalifikowane stare topole o wartości pomnikowej. Taki wniosek skierowało PKP do starostwa powiatowego.

- Podstawą wniosku był przepis o transporcie kolejowym - tłumaczy Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Choć kilkaset drzew zostało już ściętych, protest mieszkańców przyniósł jednak pozytywne skutki.

- Udało nam się dotrzeć do osoby decyzyjnej, od której uzyskaliśmy zapewnienie, że wycinka jest wstrzymana i pochyli się ponownie nad naszym wnioskiem dotyczącym ochrony drzew m.in. przy ul. Dojazdowej i Czarny Chodnik. Jesteśmy także w trakcie ustalania terminu spotkania z przedstawicielami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Cieszynie, żeby dokonać wizji lokalnej - mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Nawet samorządowcy apelują do mieszkańców Cieszyna o ostrożność i protestowanie w tej sprawie.

- Nie tracimy czujności, dlatego zachęcam wszystkich do podpisania petycji ws. wstrzymania dalszej wycinki! Tylko działanie na różnych szczeblach i współdziałanie jest drogą do sukcesu - mówi burmistrz Staszkiewicz.

Petycję o zaprzestanie wycinki można podpisać elektronicznie oraz osobiście w kilku punktach w Cieszynie.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.