Jacek Drost

W czasach epidemii koronawirusa kultura przeniosła się do sieci

Na planie filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”. Z powodu koronawirusa reżyser udostępnił go w sieci Fot. Fot. materiały prasowe. Dorota Ankudowicz Na planie filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”. Z powodu koronawirusa reżyser udostępnił go w sieci
Jacek Drost

Wirtualne spacery, darmowy dostęp do książek, bezpłatne oglądanie filmów – ludzie kultury z Podbeskidzia włączyli się w akcję „Zostań w domu” i na różne sposoby starają się urozmaicić nam czas w dobie epidemii koronawirusa.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej odwołało wszystkie zaplanowane wydarzenia od 11 marca do 14 kwietnia. W tym czasie nie ma także możliwości zwiedzania muzeum.

– Zgodnie z przyjętymi wytycznymi prosimy, aby kontakty z pracownikami Muzeum odbywały się tylko i wyłącznie poprzez korespondencję tradycyjną, drogą elektroniczną lub telefonicznie. W wyjątkowych, ściśle określonych i ograniczonych do niezbędnego minimum sytuacjach, kontakt osobisty z pracownikami Muzeum będzie możliwy po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty pod numerem telefonu: sekretariat 33 811 10 35 – poinformowała dyrekcja Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Jednak dla tych wszystkich, którzy są w domach, pracownicy muzeum przygotowali kilka atrakcji. Dzięki internetowi można m.in. wziąć udział w wirtualnym spacerze po bielskim muzeum czy przeczytać internetowe wydanie cyklicznego po-pularno-naukowego wydawnictwa „Wystawnik”. Wystarczy wejść na stronę www.muzeum.bielsko.pl.

Na wirtualne zwiedzanie Iz-by Historycznej im. Adolfa Zubera w koziańskim Pałacu Czeczów zaprasza także miejscowa Gminna Biblioteka Publiczna. Dla pozostających w domu biblioteka przygotowała również możliwość posłuchania książek, wśród zaproponowanych tytułów znalazły się m.in. „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa”, „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” czy „Psotny duszek w starym dworze”.

Żywiecka Biblioteka Samorządowa, która z powodu epidemii koronawirusa zamknięta jest od 12 marca, także proponuje czytanie książek elektronicznych.
– Drodzy Czytelnicy, biblioteka ma dla Was alternatywę literacką na czas pandemii i koniecznego zamknięcia instytucji kultury – książki elektroniczne – IBUK LIBRA. Wszystkim chętnym Czytelnikom wysyłamy na adresy @ kody PIN wraz z instrukcją jak się zalogować i korzystać z książek na urządzeniu mobilnym – poinformowała Żywiecka Biblioteka Samorządowa. Chętnych do skorzystania ze zbiorów zachęca do pisania na adres: [email protected].

Aktorzy Teatru Lalek Banialuka we współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną proponują z kolei uczniom (ale nie tylko) cykl spotkań „Banialuka. Lektury do matury”.
– Czytać będą aktorzy Teatru Lalek Banialuka – zapowiedział Jacek Popławski, dyrektor Banialuki. Na pierwszy ogień poszły „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza.

Dokumentalista Szymon J. Wróbel z Jeleśni postanowił bezpłatnie udostępnić w sieci swój ostatni film „Ojciec, czyli o Pieronku”.

– Chciałem ten film opublikować w sieci przy okazji którejś rocznicy śmierci biskupa Pieronka, ale w związku z tym co obecnie przeżywamy, postanowiłem opublikować go już dzisiaj (premiera miała miejsce w sobotę). Ten film jest wyjątkowy choćby z tego powodu, że niestety już nikt nie zrobi ekranizacji z biskupem Pieronkiem. Poza tym wzięło w nim udział wielu ciekawych gości, jak np. Jurek Owsiak. Bardzo dzisiaj brakuje głosu „Pieronkowatego” w polskim Kościele, wiec zachęcam do włączenia YouTube i wyszukania tego filmu. Bezpośredni link wrzucę również na mojego Fanpage na FB – zachęcał Szymon J. Wróbel.

Na portalu YouTube można znaleźć już dwa jego poprzednie filmy – „Jego oczami”o ks. Józefie Tischnerze i „Z domu...” o przesiedleniach mieszkańców Żywiecczyny w czasie II wojny światowej.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.