Jacek Drost

W czasach koronawirusa warzenie piwa w domu wraca do łask

W czasach koronawirusa warzenie piwa w domu wraca do łask Fot. Materiały Prasowe
Jacek Drost

W okresie lockdownu w Polsce zainteresowanie artykułami do warzenia piwa w domu wzrosło o około 30 procent – wynika z danych udostępnionych przez Browamator, sklep dla piwowarów domowych i browarów rzemieślniczych. – Po okresie 2-3 lat dość stabilnej sprzedaży surowców dla amatorów znowu widać dużo większe zainteresowanie warzeniem piwa w domu – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru Pinta i sklepu Browamator oraz piwowar domowy.

Jeden z pionierów piwnej rewolucji w Polsce traktuje powrót do warzenia w domu jako nadzieję na dalszy rozwój piwowarstwa rzemieślniczego w Polsce. Rynek piw kraftowych rósł nieustanie od początku w 2011 roku do momentu wprowadzenia ograniczeń spowodowanych epidemią.

Z ostatniego raportu serwisu Piwna Zwrotnica za rok 2019 wynika, że za polskim kraftem stało coraz więcej browarów (47 nowych), piwnych premier (2457 tylko w ub. roku) i coraz wyższa produkcja. Jednak lockdown wdrożony 13 marca 2020 bardzo mocno uderzył w puby i w browary rzemieślnicze. Część z nich całkowicie utraciła możliwość sprzedaży, a Polacy zamknięci w domach zaczęli pić mniej piwa.

– Na liczenie strat jeszcze jest za wcześnie, ale widać, że ludzie cały czas chcą eksperymentować i szukać nowych piwnych smaków. Na razie nie mogą tego robić razem z innymi, więc uruchomili warzenie w domu, a jak przyjdzie czas, to wrócą do pubów i sklepów z kraftem – uważa Ziemowit Fałat. Jednocześnie nie ma wątpliwości, że w piwach rzemieślniczych definitywnie zakończył się okres romantyczny. – Dziś widać, że pasja i porywy serca nie wystarczą do tego, żeby warzyć i sprzedawać swoje piwa. Biznesowo trzeba się lepiej przygotować, ale entuzjastów i „świeżej krwi” nie brakuje – dodaje.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.