W czerwcu ruszy e-TOLL, nowy system opłat za płatne odcinki dróg. Kierowcy unikną stania na bramkach

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

W czerwcu ruszy e-TOLL, nowy system opłat za płatne odcinki dróg. Kierowcy unikną stania na bramkach

Norbert Ziętal

Zapowiadany od dawna nowy system opłat za drogi ma ruszyć w pierwszej połowie czerwca. Na razie Ministerstwo Finansów uruchomiło już stronę internetową, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące nowej usługi.

System Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej o nazwie e-TOLL zastąpi dotychczasowy viaTOLL. Ma być znacznie nowocześniejszy i wygodniejszy w użyciu dla kierowców. Na razie Ministerstwo Finansów uruchomiło portal, która ma obsługiwać nowy system i zawierać wszelkie potrzebne informacje.

- Strona etoll.gov.pl dostarczy kompleksowej informacji o e-TOLL. Na razie została udostępniona w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Docelowo strona będzie dostępna w dziewięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej - informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Kierowcy znajdą na niej informacje dotyczące zasad przejścia z obecnie obowiązującego systemu viaTOLL na nowy, czyli e-TOLL, wysokości stawek na poszczególnych odcinkach dróg. Wygodnym narzędziem będzie kalkulator, dzięki któremu będzie można z wyprzedzeniem obliczyć koszt opłat na całej trasie. Ponadto znajda się informacje dotyczące kategorii pojazdów objętych systemem, oraz sieci płatnych dróg.

W nowym systemie zostanie zmieniona technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej. Dotychczas wykorzystywaną w systemie via-TOLL komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne, GPS. Dzięki temu kierowcy będą mieli większy wyboru urządzeń, dzięki którym będzie naliczana opłata. Tak jak obecnie będą to urządzenia pokładowe (znane z obecnego systemu), zewnętrzne systemy lokalizacyjne, ale również prosta aplikacja zainstalowana w smartfonie.

- Planowane jest uruchomienie formularza kontaktowego, który ułatwi kontakt z Krajową Administracją Skarbową w sprawach związanych z opłatami drogowymi. W systemie e-TOLL możliwa jest pełna obsługa online, ale na stronie znajdą się też informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta (MOK), które aktualnie publikowane są w serwisie KAS. Na stronie etoll.gov.pl już teraz zamieszczono informacje o zakresie usług MOK - dodaje E. Chabowska.

W drugiej połowie maja br. dla użytkowników zostanie uruchomione Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. IKK to konto dla każdego użytkownika e-TOLL, w którym będzie miał on dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online.

Uruchomienie systemu e-TOLL dla kierowców samochodów ciężarowych zostało zaplanowane na pierwszą połowę czerwca. Na początku nie obejmie on odcinków autostrad A1 i A4 prowadzonych przez koncesjonariuszy. Jednak ma się to zmienić i docelowo będzie obowiązywał jednolity system. Być może uda się go wprowadzić również dla kierowców samochodów osobowych. Obecnie tylko na koncesjonowanych odcinkach A4 (Kraków - Katowice) i A1 kierowcy z zainstalowaną aplikacją nie muszą czekać w kolejkach przed bramkami poboru opłat.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.