W Częstochowie dzieci za darmo pojadą autobusami i tramwajami

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

W Częstochowie dzieci za darmo pojadą autobusami i tramwajami

Janusz Strzelczyk

Bezpłatna komunikacja miejska w Częstochowie? Tak, ale nie dla wszystkich.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podjął decyzję, że od 1 października 2017 do końca przyszłego roku uczniowie częstochowskich szkół podstawowych i funkcjonujących jeszcze gimnazjów, będą mogli podróżować za darmo miejskimi autobusami i tramwajami. Niewykluczone, że w przyszłości bezpłatne przejazdy obejmą wszystkich mieszkańców Częstochowy.

– Są wnioski dalej idące w tym zakresie, łącznie z tym Klubu Radnych SLD, aby całkowicie zrezygnować z biletów w Częstochowie – potwierdza Krzysztof Matyjaszczyk. – Poprzez pilotażowy program, którym obejmiemy tylko uczniów szkół podstawowych, chcemy sprawdzić, jak to zadziała w rzeczywistości, a potem upowszechniać ten system.

Kiedy SLD zgłaszał swój pomysł, radni nie chcieli zdradzić, ile dokładnie miałaby kosztować jego realizacja. Radny Łukasz Kot szacował, że to prawie milion złotych, gdyby z programu skorzystało 2 tys. dzieci.

Pilotaż ma m.in. dać odpowiedź, ile ten program będzie kosztował miasto. Radni z Platformy Obywatelskiej już policzyli, ile zwolnienie z opłat za przejazd, ale wszystkich uczniów, w tym szkół średnich, będzie kosztować budżet miasta.

– Proponujemy bezpłatne przejazdy dla wszystkich częstochowskich uczniów – mówi Jacek Krawczyk, przewodniczący Klubu Radnych POw częstochowskiej Radzie Miasta. – Wyliczyliśmy, że będzie to koszt 4,5 mln zł rocznie.

W czwartek PO zgłosi ten projekt na sesji Rady Miasta. Pewne jest zwolnienie z opłat uczniów podstawówek. Do wprowadzenia takiego przepisu wystarczy rozporządzenie prezydenta, nie potrzeba uchwały rady. Dokumentem upoważniającym uczniów do jazdy komunikacją miejską za darmo (będzie to „sieciówka”, a więc nie tylko uprawnienie do dojazdu do szkoły i ze szkoły do domu) będzie karta bezpłatnej jazdy, którą trzeba będzie odebrać w siedzibie MPK.

W Polsce w 39 miastach i powiatach funkcjonuje bezpłatna komunikacja publiczna – są to m.in. Nowy Tomyśl, Głowno, Otmuchów, Bełchatów, Świerklany, Lubin, Goleniów, Mława, Nowogard, Gostyń, Ząbki, Żory. W wielu miastach, w których nie obowiązuje całkowicie darmowa komunikacja miejska, dla pewnych grup pasażerów są bezpłatne przejazdy. Mają do tego prawo emeryci i renciści, inwalidzi wojenni, pracownicy miejskiego przewoźnika i ich najbliższa rodzina, bezrobotni w dniu wyznaczonej wizyty w PUP.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.