W Częstochowie powstaje film na 100-lecie odzyskania niepodległości

Czytaj dalej
Fot. archiwum krzysztofa kasprzaka
janusz strzelczyk

W Częstochowie powstaje film na 100-lecie odzyskania niepodległości

janusz strzelczyk

Krzysztof Kasprzak realizuje film o dwudziestoleciu międzywojennym w Częstochowie. Będą w nim fragmenty filmów braci Krzemińskich, pionierów kinematografii.

Znany częstochowski filmowiec dokumentalista, Krzysztof Kasprzak, przygotowuje film na 100-lecie odzyskania niepodległości.

- To będzie film o dwudziestoleciu międzywojennym - mówi Krzysztof Kasprzak. - Mam już część materiałów. Wciąż szukam nowych.

Może w domowych archiwach częstochowian zachowały się zdjęcia z tamtych lat, które można wykorzystać w filmie. Krzysztof Kasprzak korzysta też z materiałów z e zbiorów Filmoteki Narodowej. To jednak bardzo kosztowne.

Co zobaczymy w filmie? Będą np. fragmenty filmów z uroczystości państwowych. m.in. obchodów 3 maja, składania kwiatów 1 listopada 1928 w hołdzie obrońcom ojczyzny.

Będziemy mogli podziwiać paradę żołnierzy częstochowskiego pułku. W filmie Krzysztofa Kasprzaka znajdą się też sceny z życia miasta zarejestrowane przez braci Krzemińskich, pionierów nie tylko częstochowskiej, ale też polskiej kinematografii. W Częstochowie mieli kino. Dla uatrakcyjnienia seansów kinowych realizowali i pokazywali krótkie filmy dokumentalne. Nakręcony przez nich „Pożar w zapałczarni” z 1913 r. jest najstarszym z zachowanych polskich filmów dokumentalnych.

Kasprzak i jego studio KasFilm wyprodukowali już wiele filmów o historii Częstochowy zmontowanych z archiwalnych materiałów: o latach 50., 60., 70, 80. XX wieku.

- Kolejny miał być o latach 40., ale odkładam go na przyszły rok, ponieważ w tym, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiłem wyprodukować film o latach 1918-1939 - mówi Krzysztof Kasprzak.

Autor planuje premierę filmu na październik, a więc na krótko przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Okazją będzie kolejny Festiwal Filmów im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna”.

Film o dwudziestoleciu międzywojennym wpisuje się w częstochowskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości.

Akty powołania odebrali już członkowie komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Częstochowskie Urodziny Niepodległej”.

W dalszej części:

 • Kogo zaproszono do komitetu
 • Co chce pokazać przy okazji jubileuszu prezydent miasta
 • Losy Częstochowy między wojnami
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.