Janusz Strzelczyk

W Częstochowie przedszkole dla dzieci zaszczepionych

Rodzice powinni przedstawiać oświadczenia o zaszczepienia dziecka Rodzice powinni przedstawiać oświadczenia o zaszczepienia dziecka
Janusz Strzelczyk

Podczas czwartkowej sesji częstochowscy radni będą glosować nad projektem uchwały o przyjęciach do przedszkoli z dodatkowymi punktami dla dzieci zaszczepionych.

Częstochowscy radni SLD i Koalicji Obywatelskiej, którzy są w koalicji w radzie miasta, chcą, aby przy rekrutacji do miejskich przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia, dostały dodatkowe punkty. W przypadku Żłobka Miejskiego byłby to z kolei warunek konieczny.

Projekty dwóch uchwał podpisanych przez Zbigniewa Niesmacznego z SLD i Jolantę Urbańską z Koalicji Obywatelskiej znalazły się w porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta.

- To jest egzekwowanie obowiązującego prawa, obowiązku szczepienia dzieci - mówi Jolanta Urbańska. - Nie można tej propozycji traktować jako specjalny bonus. Zastrzegamy, że nie trzeba przedstawiać zaświadczeń lekarskich o szczepieniu ale wystarczy oświadczenie rodziców.

Za oświadzczenie o szczepieniu będzie 20 punktów. To dużo. Więcej, 22 punkty, są dla samotnych rodziców.

Inicjatorzy projektu uchwały zauważają, że w Częstochowie rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Przywołują dane statystyczne od 2015 roku. Wtedy odnotowano 188 odmów zaszczepienia dzieci. Rok później zanotowano spadek - 123 odmów , rok później 311, a w trzecim kwartale ub.r. 340.

Drugi projekt uchwały dotyczy naboru do Żłobka Miejskiego przy al. Armii Krajowej 66a oraz jego filii przy ul. Sportowej 34a. W tym przypadku obowiązkowe szczepienia miałyby być warunkiem koniecznym do ubiegania się kandydata o miejsce w tej placówce.

W projekcie uchwały czytamy, że jednym z warunków przyjmowania dzieci do żłobka jest “złożenie przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia, iż dziecko poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1086) lub zostały z tego obowiązku zwolnione z przyczyn zdrowotnych.”

Projektodawcy podkreślają, że zależy im na zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego najmłodszych mieszkańców. W gestii miasta jest troska i zapobieganie wzrostowi zachorowalności.

Częstochowa po raz drugi chce wprowadzić przepis przyjmowaniu do miejskiego przedszkola tylko dzieci zaszczepionych. Poprzednio taką uchwałę Rada Miasta Częstochowy przyjęła wiosną w 2015 roku. Była to pierwsza w Polsce taka uchwała rady miasta. Ale wtedy uchwałę zakwestionował wojewoda śląski. Wówczas w uchwale o żłobkach był zapis, że dziecko bez szczepień nie zostanie przyjęte do placówki publicznej. Natomiast w uchwale o przedszkolach, gdzie w kryteriach decydujących o przyjęciu do publicznej placówki przyznawane są punkty preferencyjne, za dziecko zaszczepione było 36 punktów, najwięcej. Uchwałę odrzucił nie tylko wojewoda, ale też WSA, a częstochowska rada miasta już nie odwoływała się do NSA. Chodziło o ochronę danych osobowych. W tamtej uchwale żądano okazywania zaświadczeń lekarskich, a nie jak teraz oświadczeń rodziców, więc inicjatorzy uchwały liczą, że tym razem nie będzie zastrzeżeń wojewody.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.