Janusz Strzelczyk

W Częstochowie przedszkole dla dzieci zaszczepionych

Rodzice powinni przedstawiać oświadczenia o zaszczepienia dziecka Rodzice powinni przedstawiać oświadczenia o zaszczepienia dziecka
Janusz Strzelczyk

Podczas czwartkowej sesji częstochowscy radni będą glosować nad projektem uchwały o przyjęciach do przedszkoli z dodatkowymi punktami dla dzieci zaszczepionych.

Częstochowscy radni SLD i Koalicji Obywatelskiej, którzy są w koalicji w radzie miasta, chcą, aby przy rekrutacji do miejskich przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia, dostały dodatkowe punkty. W przypadku Żłobka Miejskiego byłby to z kolei warunek konieczny.

Projekty dwóch uchwał podpisanych przez Zbigniewa Niesmacznego z SLD i Jolantę Urbańską z Koalicji Obywatelskiej znalazły się w porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta.

- To jest egzekwowanie obowiązującego prawa, obowiązku szczepienia dzieci - mówi Jolanta Urbańska. - Nie można tej propozycji traktować jako specjalny bonus. Zastrzegamy, że nie trzeba przedstawiać zaświadczeń lekarskich o szczepieniu ale wystarczy oświadczenie rodziców.

Za oświadzczenie o szczepieniu będzie 20 punktów. To dużo. Więcej, 22 punkty, są dla samotnych rodziców.

Inicjatorzy projektu uchwały zauważają, że w Częstochowie rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Przywołują dane statystyczne od 2015 roku. Wtedy odnotowano 188 odmów zaszczepienia dzieci. Rok później zanotowano spadek - 123 odmów , rok później 311, a w trzecim kwartale ub.r. 340.

Drugi projekt uchwały dotyczy naboru do Żłobka Miejskiego przy al. Armii Krajowej 66a oraz jego filii przy ul. Sportowej 34a. W tym przypadku obowiązkowe szczepienia miałyby być warunkiem koniecznym do ubiegania się kandydata o miejsce w tej placówce.

W projekcie uchwały czytamy, że jednym z warunków przyjmowania dzieci do żłobka jest “złożenie przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia, iż dziecko poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1086) lub zostały z tego obowiązku zwolnione z przyczyn zdrowotnych.”

Projektodawcy podkreślają, że zależy im na zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego najmłodszych mieszkańców. W gestii miasta jest troska i zapobieganie wzrostowi zachorowalności.

Częstochowa po raz drugi chce wprowadzić przepis przyjmowaniu do miejskiego przedszkola tylko dzieci zaszczepionych. Poprzednio taką uchwałę Rada Miasta Częstochowy przyjęła wiosną w 2015 roku. Była to pierwsza w Polsce taka uchwała rady miasta. Ale wtedy uchwałę zakwestionował wojewoda śląski. Wówczas w uchwale o żłobkach był zapis, że dziecko bez szczepień nie zostanie przyjęte do placówki publicznej. Natomiast w uchwale o przedszkolach, gdzie w kryteriach decydujących o przyjęciu do publicznej placówki przyznawane są punkty preferencyjne, za dziecko zaszczepione było 36 punktów, najwięcej. Uchwałę odrzucił nie tylko wojewoda, ale też WSA, a częstochowska rada miasta już nie odwoływała się do NSA. Chodziło o ochronę danych osobowych. W tamtej uchwale żądano okazywania zaświadczeń lekarskich, a nie jak teraz oświadczeń rodziców, więc inicjatorzy uchwały liczą, że tym razem nie będzie zastrzeżeń wojewody.

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.