Justyna Przybytek

W czwartek otwarcie Galerii Libero w Katowicach. Dojedziemy do niej tunelem

Wczoraj w Galerii Libero w Katowicach trwały ostatnie prace wykończeniowe Fot. Arkadiusz Gola Wczoraj w Galerii Libero w Katowicach trwały ostatnie prace wykończeniowe
Justyna Przybytek

W czwartek w Katowicach otwarta zostanie Galeria Libero, czwarta duża galeria handlowa w stolicy aglomeracji śląskiej. Będzie to jednocześnie pierwsza galeria na południu miasta. Jej budowa zajęła dwa lata. Powstała u zbiegu ulic Kościuszki i Kolejowej.

Inwestorem jest Echo Investment, firma, która w Katowicach wybudowała biurowce Francuska Business Park, a niedawno wystartowała z kolejnym projektem biurowym - kompleksem Face2Face Business Campus u zbiegu ulic Chorzowskiej i Grundmanna.

Realizacja Galerii Libero zajęła dwa lata. Termin otwarcia dwukrotnie przesuwano. Początkowo finał inwestycji wyznaczono na wiosnę 2018 roku, ostatecznie stanęło na 15 listopada.

Skala projektu? Status największej galerii handlowej w regionie nadal ma Silesia City Center, w której na 86 tys. mkw. znajduje się 310 sklepów. W Libero jest 42 tys. mkw. powierzchni handlowej i rozrywkowej, rozlokowanej na trzech poziomach, oraz 150 sklepów, punktów handlowych i usługowych. To mniej niż w Galerii Katowickiej, za to więcej niż w Supersamie.

Na kompleks Libero składa się - oprócz głównego budynku galerii - jeszcze 5-kondygnacyjny naziemny parking i pylon reklamowy. Autorem projektu jest pracownia MOFO Architekci. Charakterystycznym elementem galerii jest duże i okazałe wejście główne do galerii, którego fasada została w całości przeszklona.

Atutem Libero jest lokalizacja. Ulica Kościuszki to DK81 - jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Katowic (łączy południowe dzielnice z centrum) i regionu. Trasa, którą przejeżdża nawet 15 tys. samochodów na godzinę. Do tego to katowicki fragment „wiślanki”, która łączy stolicę aglomeracji z Mikołowem i Skoczowem.

Budowa galerii wymusiła gruntowną przebudowę dość skromnego skrzyżowania ulic Kościuszki i Kolejowej oraz sąsiednich ulic. W ramach inwestycji wybudowano m.in. tunel pod DK81.

Jak w praktyce będzie wyglądał dojazd do galerii? Jadąc z południa w stronę centrum Katowic - za skrzyżowaniem z Kolejową - skręcamy w prawo i po łuku wjedziemy do tunelu (jest tu też ścieżka rowerowa), z którego wyjedziemy na ul. Kolejową. A stąd do centrum handlowego dostaniemy się już przez nowe rondo. Z kolei jadąc od strony centrum Katowic, do Libero dojedziemy ul. Kościuszki - na wysokości galerii skręcamy w prawo w Kolejową.

Parkingi przy Libero znajdują się od strony Kolejowej. Również tam wyznaczono przystanek autobusowy „Ligota Kolejowa LIBERO”. Zatrzymywać będzie się tu linia nr 13.

Galeria Libero w Katowicach. Czwarta duża galeria handlowa w Katowicach gotowa. Otwarcie już jutro

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.