W czwartek zmarła pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Jolanta Pierończyk

W czwartek zmarła pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce

Jolanta Pierończyk

Do wczorajszego popołudnia w Polsce było 51 potwierdzonych przypadków koronawirusa i jeden zgon z tego powodu. W województwie śląskim chorych na COVID-19 było jedenaście.

Wczoraj resort zdrowia potwierdził pierwszy zgon z powodu koronawirusa. Była to 56-letnia pacjentka szpitala w Poznaniu, u której koronawirus nałożył się na inne schorzenia. Jej stan był ciężki.

Od pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce do pierwszego zgonu minęło dokładnie 16 dni. Pierwszym chorym na COVID-19 był mężczyzna, który trafił do szpitala w Zielonej Górze.

W ciągu tych 16 dni liczba potwierdzonych zarażeń koronawirusem wzrosła do 51, z których 11 mamy w województwie śląskim (o trzech z nich poinformowano wczoraj rano: w Chorzowie, Sosnowcu i Zawierciu).

Chorzy przebywają w szpitalach m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Łańcucie i Zielonej Górze. W naszym województwie - poza szpitalami wyżej wymienionymi, chorzy hospitalizowani są też w Cieszynie i Raciborzu.

W całym kraju kwarantanną objętych jest 1200 osób. Są kontrole, które mają pokazać, czy ludzie przestrzegają zasad mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Na wczorajszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że spośród tych 1200 osób w miejscu kwarantanny nie zastano 16 osób.

Sprawa zaczyna być poważna. W środę WHO ogłosiło stan pandemii. Podczas wspomnianej czwartkowej konferencji minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. - To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może zakazać i ograniczyć czasowo obrót i używanie określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy i może wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń określonych co do liczby w rozporządzeniu - powiedział Łukasz Szumowski.

10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

- Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach - mówił minister Szumowski. - Apeluję o pozostanie w domu . - Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem - dodał.

W wielu miastach i gminach zamknięte zostały biblioteki, muzea i obiekty sportowe, a także zagroda żubrów w Pszczynie. Bez udziału gości i publiczności 26 marca ma się odbyć sesja Rady Miejskiej w Tychach.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała wczoraj specjalny komunikat, w którym m.in. zaleca biskupom, aby na czas do 29 marca wiernym udzielili dyspensy od niedzielnej mszy świętej i by znak pokoju odbywał się bez podawania sobie rąk.

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.