Piotr Sobierajski

W Dąbrowie Górniczej chcą chronić drzewa podczas inwestycji. Zbadają je tomografem

W Dąbrowie Górniczej chcą chronić drzewa podczas inwestycji. Zbadają je tomografem Fot. Pixabay
Piotr Sobierajski

Drzewa w Dąbrowie Górniczej będą pod lepszą ochroną. Specjalny tomograf komputerowy pozwoli na kompleksowe zbadanie ich stanu, a w życie wchodzi też zbiór dobrych praktyk, określających sposób traktowania drzew na placach budów podczas realizacji inwestycji.

Do tej pory oględziny drzew przed wycinką przeprowadzane były wzrokowo, ale była to metoda nieprecyzyjna.

- Wiele osób i firm zwraca się do nas z prośbą o zgodę na wycięcie drzew, podając jeden powód - drzewo obumarło, zagraża bezpieczeństwu. Mamy świadomość, jak ważne są drzewa, np. w czasie upałów, gdy chronimy się w ich cieniu. Zależy nam więc, by decyzję o wycince podejmować z pełną wiedzą, tym bardziej, że rocznie takich zgłoszeń otrzymujemy nawet 8 tysięcy. Podjęliśmy decyzję o zakupie specjalistycznego tomografu, który wyeliminuje ludzkie pomyłki - wyjaśnia Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim.

Prezydent Marcin Bazylak podpisał też zarządzenie nakładające obowiązek podejmowania działań chroniących drzewa na placach budowy podczas realizacji inwestycji. Załącznikiem jest zestaw dobrych praktyk, którymi należy kierować się w trakcie prac budowlanych i remontowych. Zbiór dobrych praktyk będzie załączany do dokumentacji inwestycyjnej i wykonawcy prac będą zobowiązani ich przestrzegać. Te same wytyczne trafią do wszystkich jednostek podległych gminie. Wśród najważniejszych wskazań dla firm wykonujących prace ziemne znalazły się m.in.: wyznaczenie strefy ochronnej drzewa, budowa ochronnego ogrodzenia wraz ze stosownym jego oznakowaniem, zabezpieczenie pni drzew, wyznaczenie tymczasowych dróg i odpowiednie cięcie korzeni i korony drzew.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.