W drogę! Bieganie to nasza naturalna aktywność

Czytaj dalej
Magdalena Dzikiewicz-Polak, autorka bloga NoemiDemi.com

W drogę! Bieganie to nasza naturalna aktywność

Magdalena Dzikiewicz-Polak, autorka bloga NoemiDemi.com

Biegam. Nie to, że jestem zabieganą biznes woman czy zapracowaną matką Polką. W rzeczy samej jedno i drugie. Ale biegam - bo po prostu jestem do tego stworzona. Tak jak Ty. Tak jak każdy człowiek. Kształt naszych bioder, stóp, długość nóg, amortyzujące dyski kręgosłupa i możliwość pocenia się (czyli schładzania organizmu) predestynują nas do biegania, a wręcz do biegów wytrzymałościowych. Wystarczy spojrzeć na plemiona, które żyją z dala od cywilizacji - ci ludzie bardzo dużo biegają, każdego dnia. Jak na przykład plemię Indian Tarahumara, którzy codziennie przemierzają biegiem kilkadziesiąt kilometrów.

W drogę! Bieganie to nasza naturalna aktywność

Biegamy od początku naszego życia, od pierwszych nieco pewniejszych kroków, chodzenie staje się nudne, dzieci ciągle biegają. Dopiero później ciało jakby sztucznie ograniczone uspokaja się i przestaje być w ciągłym ruchu. Co oczywiście odbija się wprost proporcjonalnie na naszym zdrowiu. Im mniej się ruszamy, tym bardziej podupadamy na zdrowiu.

Bieganie to najprostszy sport na świecie. Potrzebujesz do tego tylko jednego - w miarę wygodnych butów. Nie musi to być żadne drogie sportowe obuwie z wbudowaną poduszką powietrzną i silniczkiem. Nawet ujdą zwykłe trampki. Ubierasz buty, wychodzisz z domu, zamykasz za sobą drzwi i zasuwasz do przodu.

Kiedyś bieganie wydawało mi się strasznie nudne i męczące. Jeśli też tak masz, nie musisz od razu pokonywać długich dystansów, nie musisz od razu brać udziału w maratonach. Zacznij od chodzenia, od szybkiego chodzenia, które tak jak w moim przypadku z biegiem czasu przekształci się w trucht, a potem bieg. Biegaj w pięknych miejscach i z ulubioną muzyką w uszach.

Pierwsze biegi będą dla Ciebie dużym wysiłkiem. Ale jak wpadniesz w rytm - powiedzmy - 3 razy w tygodniu po 20-30 minut, to poczujesz przypływ endorfin i pewną formę uzależnienia od tej formy ruchu. Będzie Ci łatwiej myśleć i podejmować ważne życiowe decyzje, wpadniesz we flow, poczujesz wolność. Będzie to Twoja medytacja w ruchu, oczyszczenie umysłu i aktywny wypoczynek dający energię na cały dzień.

Bieganie pozwoli Ci:

1. Poprawić nastrój i złagodzić objawy depresji

Trudny dzień w pracy? Negatywne myśli? Ciężkie decyzje do podjęcia? Idź pobiegać. Zobaczysz, że poczujesz się o niebo lepiej. Nie ma znaczenia, jak szybko będziesz biegł, może to być nawet trucht, bieg na miarę Twoich możliwości.

2. Poprawić funkcjonowanie stawów

Niektórzy ludzie mówią, że nie mogą biegać, bo mają problem z kolanami. Wbrew pozorom im więcej biegasz, tym bardziej dbasz o zdrowie swoich kolan. Naukowcy uważają, że tak może być, bo bieganie pomaga utrzymać masę ciała pod kontrolą i wzmacnia mięśnie nóg i kości.

3. Poprawić jakość snu i zdolność koncentracji

Badania wykazują, że osoby, które biegają, lepiej śpią i łatwiej się koncentrują w ciągu dnia.

4. Poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Wiemy, że aktywność tlenowa jest dobra dla serca, więc nic dziwnego, że bieganie może poprawić wydolność sercowo-naczyniową. Bieganie zaledwie pięć minut dziennie może wydłużyć życie o wiele lat.

5. Poprawić stan umysłu

Jeśli chcesz zachować zdrowy umysł z wiekiem, badania wskazują, że ćwiczenia aerobowe, czyli między innymi bieganie to jedno z najlepszych rzeczy, jakie możesz robić.

6. Być bardziej odpornym na stres

Ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina i powodują, że mózg generuje nowe neurony. To ułatwia radzenie sobie ze stresem.

7. Osiągnąć upragnioną wagę bez dużych wyrzeczeń jedzeniowych

Półgodzinny bieg w tempie ok. 10 km na godzinę pozwoli Ci spalić ok. 450 kcal. Jeśli nawet nic nie zmienisz w swojej obecnej diecie, a zaczniesz biegać, te kalorie zostaną uwolnione, a Ty szybko zrzucisz zbędne kilogramy.

Czy coś stoi na drodze, żebyś zaczął biegać? Na co jeszcze czekasz? Zamiast skrollować smartfona, zacznij skrollować grunt pod swoimi nogami, da Ci to dużo więcej pożytku.

Magdalena Dzikiewicz-Polak, autorka bloga NoemiDemi.com

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.