Marlena Polok-Kin

W Gliwicach budują hospicjum Miłosierdzia Bożego. Dołączcie

Dwa stare budynki hospicjum przy ul. Daszyńskiego w  połączy trzeci: nowoczesny łącznik Fot. wiz. Pracowni ArchitektonicznA Jerzy Witeczek Dwa stare budynki hospicjum przy ul. Daszyńskiego w połączy trzeci: nowoczesny łącznik
Marlena Polok-Kin

Rozbudowa i przebudowa czekają siedzibę hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Pierwszy etap prac już się rozpoczął. Przybędzie miejsc dla pacjentów, poprawi się komfort ich leczenia i pobytu. Poprawa warunków jest ważna także dla personelu i wolontariuszy. Pojawią się nowe przestrzenie rekreacyjne dla pacjentów i ich bliskich.

Budowlańcy już pracują na placu budowy przy ul. Daszyńskiego w Gliwicach. Powstają fundamenty pod nowy, trzeci budynek-łącznik, który połączy dwa stare budynki, w których dziś mieści się Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Prace realizuje wyłoniony w przetargu Zakład Instalacyjno-budowlany „Alfa” inż. Wojciech Caputa. Jakie będą kolejne etapy i plany realizacji całego przedsięwzięcia, będzie jasne w środę, podczas spotkania na placu budowy. Docelowo na powierzchni łącznie około 1800 mkw znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne. Jak podkreśla dr Artur Pakosz, dyrektor placówki i prezes prowadzącego ją stowarzyszenia, chorzy będą mieli do dyspozycji pokoje 1 i 2-osobowe, klimatyzowane. Przybędzie także łóżek - dziś jest ich 24, będzie 30. Wszystkie znajdą się na pierwszym piętrze nowego budynku.

Warto przypomnieć, że gliwickie hospicjum przyjmuje pacjentów nie tylko z Gliwic, ale z całego regionu. Działa jako hospicjum stacjonarne, jak i domowe. Prowadzona jest też Poradnia Medycyny Paliatywnej. Pojawi się także sala wykładowa, w której będą się szkolić przyszli lekarze opieki paliatywnej i pielęgniarki, bo hospicjum prowadzi także działalność edukacyjną. Całkowity koszt prac to około 9 mln zł. Hospicjum zgromadziło dotąd ok. jednej trzeciej kwoty, wciąż potrzebne są pieniądze. Inwestycję, prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum wspiera miasto, które przekazało ostatnio 300 tys. złotych, co umożliwiło rozpoczęcie pierwszego etapu prac.

Od dwóch lat odbywają się w mieście imprezy, podczas których, w rodzinnej atmosferze, propagowana jest idea hospicyjna i zbierane są środki na jego rozbudowę. 30 września o godz. 17. w kościele pw. św. Bartłomieja wystąpi zespół Trzecia Godzina Dnia, a podczas jego występu będzie prowadzona kwesta na hospicjum.
Jeśli chcecie Państwo wesprzeć hospicjum, można wpłacić dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” 59 1050 1298 1000 0024 2628 2386.

Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.