W gminie Babimost pojawią się pojemniki na popiół

Czytaj dalej
Fot. UM Babimost
Marek Białowąs

W gminie Babimost pojawią się pojemniki na popiół

Marek Białowąs

Wywóz śmieci w całej gminie od 1 kwietnia będzie droższy o złotówkę, obojętnie czy segregujemy odpady czy też nie.

Pierwszego marca burmistrz Babimostu Bernard Radny podpisał umowę z firmą Trans-Formacja Marcin Wijatyk na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy.

- Dotychczas nie było u nas kłopotów ze śmieciami. Firma odbierała odpadki o czasie. Teraz podobno mają być nowe kontenery. Największy problem właściciele domów mają z popiołem z pieców. Jest ciężki i czasami worki pękają - powiedziała reporterowi ,,GL’’ pani Maria, mieszkanka Babimostu (nazwisko do wiadomości redakcji).

Firma Trans - Formacja z Ołoboku była jedyną, która stanęła w tym roku do przetargu na wywóz odpadów.

- Przedsiębiorstwo to zajmowało się wywózką śmieci w gminie już wcześniej - mówi Bernard Radny. - Nie było na nią skarg. Dlatego myślę, że i w tym roku zakład ten będzie dobrze wykonywał swoje zadanie.

Śmiecie z terenu Babimostu trafiają na wysypisko w Sulechowie, jednak możliwe, że wkrótce zostanie wybrany inny odbiorca: z Zielonej Góry Raculi lub Kiełcza. Wynik przetargu, który odbył się 27 stycznia br. określił też nowe ceny, które będą płacili mieszkańcy gminy za wywóz odpadów.

Od 1 kwietnia cena za sortowane śmiecie będzie wynosić 8,5 zł, a odpady niesortowane będą kosztować 12,5 zł. Kwoty takie będą pobierane od każdego lokatora domu lub mieszkania. W obu przypadkach podwyżka wyniesie więc złotówkę.

Ceny te są podobne do kosztów jakie ponoszą mieszkańcy innych gmin.

- Dotychczas na odpadki były worki. Teraz Trans - Formacja zobowiązała się dostarczyć nam pojemniki na plastik i metal oraz w nowym sezonie zimowym - na popiół. Mieszkańcy za kontenery nie będą płacili - powiedział B. Radny.

Nie zmieni się za to częstotliwość odbioru odpadów. Do śmietników przy blokach wielorodzinnych śmieciarka będzie przyjeżdżała raz w tygodniu, a z domów jednorodzinnych raz na dwa tygodnie.

Firma z Ołoboku działa na rynku ponad 20 lat.

Od 1 lipca 2013 r., gdy ustalono, że odbiór odpadów z nieruchomości odbywa się w oparciu o umowy zawarte przez gminy z przedsiębiorstwami wywożącymi odpady, w całym kraju zmienił się sposób zagospodarowywania śmieci.

To samorząd jest teraz operatorem systemu, odpowiada za nadzór i kontrolę, a mieszkańcy wnoszą opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na wskazany przez gminę rachunek. Jak informuje firma z Ołoboku - w wyniku wygranych przetargów Trans-Formacja odbiera obecnie odpady w 6 gminach na terenie województw lubuskiego. Są to gminy: Zabór, Trzebiechów, Babimost, Lubrza, Szczaniec i Skąpe.

W imieniu gminy umowę z firmą Trans - Formacja Marcin Wijatyk (pierwszy z lewej) podpisała skarbnik Jadwiga Furman oraz burmistrz Bernard Radny. W gminie
UM Babimost W imieniu gminy umowę z firmą Trans - Formacja Marcin Wijatyk (pierwszy z lewej) podpisała skarbnik Jadwiga Furman oraz burmistrz Bernard Radny. W gminie staną pojemniki m.in. na plastik
Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.