Tomasz Szymczyk

W Jaworznie będą testować autonomiczne autobusy

Na razie, 40 procent taboru wykorzystywanego na co dzień przez PKM Jaworzno to autobusy elektryczne Fot. ARC Na razie, 40 procent taboru wykorzystywanego na co dzień przez PKM Jaworzno to autobusy elektryczne
Tomasz Szymczyk

Władze Jaworzna oraz Ministerstwo Infrastruktury i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, podpisały list intencyjny w sprawie testów pojazdów autonomicznych. Władze Jaworzna mają plan, aby w ciągu pięciu lat na wydzielonej linii pojawił się tu elektryczny autobus autonomiczny.

Cóż kryje się pod pojęciem pojazd autonomiczny? Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o pojazdy bezobsługowe.

Jazda autonomiczna prototypów autobusów, testowana będzie w zajezdni jaworznickiego PKM-u oraz na specjalnie przygotowanym obszarze testowym. Zamówione pojazdy będą się musiały być autonomiczne na poziomie co najmniej 3 w klasyfikacji SAE International, co oznacza warunkową jazdę autonomiczną pod nadzorem człowieka. W praktyce, pojazdy będą w stanie same poruszać się co najmniej po terenie zajezdni. Powinny wtedy podjechać na stanowisko ładowania. Po naładowaniu, zaparkować na wskazanym miejscu.

- Jesteśmy miastem innowacji - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, który chce, żeby w ciągu 5 lat na wydzielonej linii w mieście pojawił się elektryczny autobus autonomiczny.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.