W Jaworznie powstają kolejne strefy przemysłowe. Na przedsiębiorców czeka Przemysłowa II

Czytaj dalej
Anna Zielonka

W Jaworznie powstają kolejne strefy przemysłowe. Na przedsiębiorców czeka Przemysłowa II

Anna Zielonka

16 pól inwestycyjnych o powierzchni od 2 tys. do 10 tys. m kw. czeka na inwestorów, którzy zechcą otworzyć swój biznes w Jaworznie. Między Osiedlem Stałym, Dąbrową Narodową i Łubowcem powstała bowiem 8-hektarowa strefa „Przemysłowa II. To tam mogą powstawać obiekty produkcyjne, składy, magazyny i obiekty zabudowy usługowej. Przetarg na sprzedaż działek ma zostać ogłoszony w trzecim kwartale tego roku.

- Cały teren został uzbrojony. Powstały asfaltowe drogi dojazdowe, wzdłuż nich są chodniki i drogi dla rowerów - informuje Mateusz Jakubik z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Miasto zaopatrzyło strefę w sieć kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków, a także w sieć kanalizacji deszczowej i energooszczędne oświetlenie uliczne. Przedsiębiorcy będą mieć też możliwość podłączenia się do sieci telekomunikacyjnej - dodaje.

Mieszkanie za czytanie

Urzędnicy zachęcają przedsiębiorców, argumentując, że strefa znajduje się w dogodnej lokalizacji, między dwoma województwami, w połowie drogi, zarówno między Katowicami a Krakowem, blisko Drogi Krajowej nr 79 i autostrady A4 (7 km od strefy). Ceny działek są różne, w zależności od ich wielkości. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi 130 złotych netto.

„Przemysłowa II” to jeden z kilku obszarów, przeznaczonych dla prywatnych przedsiębiorców. W Jaworznie jest ponad 100 hektarów terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłową, usługową i logistyczną. Oprócz Przemysłowej II, w planach jest też strefa Przemysłowa I. Istnieje również Przemysłowa III (ta już jest zagospodarowana przez przedsiębiorców).

W Jaworznie znajdują się też takie tereny, jak Zachód (między ul. Orląt Lwowskich i osiedlem Łubowiec, w sąsiedztwie drogi ekspresowej S1), Katowicka (w rejonie ul. Katowickiej w Dąbrowie Narodowej, w sąsiedztwie DK79), Kanty (przy ul. Grunwaldzkiej niedaleko Urzędu Skarbowego, na tym terenie powstały już sklepy dwa budowlano-remontowe, meblowy i dyskont spożywczy), Jaworznicki Park Przemysłowy Jeleń (w Jeleniu, czyli na południowych obrzeżach Jaworzna, bezpośrednio sąsiadujący z autostradą A4. Wchodzi w skład Jaworznickiego Parku Przemysłowego-Technologicznego) i Gminna Strefa Aktywności Gospodarczej (też w Jeleniu i też sąsiaduje z autostradą A4). Miasto dysponuje też terenami pod zabudowę mieszkaniową. Dla osób, które zbudują dom, gmina przewidziała zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Podobne strefy przemysłowe znajdują się też w innych miastach regionu. Działa na przykład Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest rozproszona i składa się z czterech podstref: gliwckiej, jastrzębsko-żorskiej, tyskiej i sosnowiecko-dąbrowskiej. w strefie są też tereny miasta innych regionów, np. Bielska-Białej. KSSE obejmuje też tereny w województwach opolskim i małopolskim. To w sumie ponad 2348 ha, na które składa się 45 różnych obszarów. Swoje zakłady w całej strefie mają 283 przedsiębiorcy.

Podstrefa Gliwicka
Wolne tereny: Gliwice, Zabrze, Bytom, Knurów, Olesno, Lubliniec, Krapkowice, Gogolin, Kędzierzyn-Koźle, Ujazd, Kietrz.
44-100 Gliwice
ul. Prymasa S.Wyszyńskiego 11/307
(lokale Projprzem)
tel.: +48 32 231 89 10
e-mail: [email protected]

Podstrefa Jastrzębsko-Żorska
Wolne tereny: Żory, Racibórz, Godów, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Czerwionka-Leszczyny, Rajcza, Myślenice, Radziechowy-Wieprz.
44-240 Żory, ul. Muzealna 1/1
(były adres ul. Męczenników Oświęcimskich 32)
tel.: +48 32 435 16 16,
e-mail: [email protected]

Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska
Wolne tereny: Częstochowa, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tucznawa, Myszków.
41-200 Sosnowiec, ul. Modrzejowska 32b
(wejście od ulicy Małachowskiego)
tel.: +48 32 298 89 69, +48 32 292 01 06
e-mail: [email protected]

Podstrefa Tyska
Wolne tereny: Tychy, Bieruń, Miedźna, Świętochłowice, Piekary Śląskie oraz inne tereny poza strefą.
43-100 Tychy, ul. Fabryczna 2
tel.: +48 32 217 50 42
centrala: +48 32 217 70 81
e-mail: [email protected]


Create your own infographics
Anna Zielonka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.