Kacper Jurkiewicz

W Jaworznie powstaną nowe przedszkole i żłobek

Budowa nowego przedszkola na Osiedlu Łubowiec przebiega zgodnie z planem. We wrześniu opiekę znajdzie tutaj 123 dzieci Fot. UM Jaworzno Budowa nowego przedszkola na Osiedlu Łubowiec przebiega zgodnie z planem. We wrześniu opiekę znajdzie tutaj 123 dzieci
Kacper Jurkiewicz

Jaworznianie, którzy mają małe dzieci z pewnością ucieszą się z tej wiadomości. W mieście powstaje nowy budynek przedszkola oraz drugi żłobek miejski. W placówkach opiekę otrzyma 123 dzieci, a w żłobku 70 dzieci.

To dobra wiadomość dla rodziców, którzy mają na wychowaniu małe pociechy. W mieście zwiększy się liczba miejsc, w których będą mogli zostawić je pod fachową opieką. Nowe przedszkole powstaje na Osiedlu Łubowiec. Wcześniej również mieścił się tutaj budynek przedszkola, ale został zburzony. Nowy budynek będzie większy i nowocześniejszy.

- Będzie to budynek o powierzchni ponad 1,3 tys. metrów kwadratowych. Oprócz czterech przestronnych sal będą się w nim znajdować m.in. sale dla dzieci niepełnosprawnych, pokoje terapeutyczne i sala do rehabilitacji, sala doświadczania świata, sala do terapii SI, sala do rezonansu, zimowy ogród czy zaplecze kuchenne - informuje Dawid Litka, rzecznik UM w Jaworznie.

Co ważne, nowe przedszkole ma zostać przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz będą mogły bawić i uczyć się tutaj dzieci z niepełnosprawnościami, m.in. autyzmem i zespołem Aspergera. Prace nad placówką rozpoczęły się na początku listopada 2019 roku. Na razie budowa przebiega zgodnie z planem, więc budynek ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Rekrutacja do placówki rozpocznie się już 2 marca. Budowa będzie kosztować około 10 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,5 mln zł.

To nie koniec dobrych wieści dla rodziców maluszków. W mieście działa tylko jeden żłobek miejski, w którym jest zaledwie 30 miejsc, jednak miastu udało się pozyskać 1,7 mln zł dofinansowania na budowę drugiego żłobka miejskiego.

Placówka będzie mieściła się w na parterze w budynku Przedszkola Miejskiego nr 26. Będzie w nim miejsce dla 70 dzieci do lat 3. Żłobek będzie się składał z czterech sal zabaw oraz sali do odpoczynku. Dla potrzeb żłobka zostaną zaaranżowane m.in. szatnia, wózkownia, toalety oraz kuchnia mleczna. Wejście do żłobka i przedszkola zostanie oddzielone. Nie wiadomo jednak, jak długo rodzice będą musieli na niego czekać.

- Dopiero przymierzamy się do ogłoszenia przetargu więc nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia prac - mówi Dawid Litka.

W niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych w Jaworznie jest prawie 260 miejsc dofinansowanych z budżetu miasta. Kwota wsparcia to 300 zł dla każdego dziecka.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.