Kacper Jurkiewicz

W Jaworznie powstaną nowe przedszkole i żłobek

Budowa nowego przedszkola na Osiedlu Łubowiec przebiega zgodnie z planem. We wrześniu opiekę znajdzie tutaj 123 dzieci Fot. UM Jaworzno Budowa nowego przedszkola na Osiedlu Łubowiec przebiega zgodnie z planem. We wrześniu opiekę znajdzie tutaj 123 dzieci
Kacper Jurkiewicz

Jaworznianie, którzy mają małe dzieci z pewnością ucieszą się z tej wiadomości. W mieście powstaje nowy budynek przedszkola oraz drugi żłobek miejski. W placówkach opiekę otrzyma 123 dzieci, a w żłobku 70 dzieci.

To dobra wiadomość dla rodziców, którzy mają na wychowaniu małe pociechy. W mieście zwiększy się liczba miejsc, w których będą mogli zostawić je pod fachową opieką. Nowe przedszkole powstaje na Osiedlu Łubowiec. Wcześniej również mieścił się tutaj budynek przedszkola, ale został zburzony. Nowy budynek będzie większy i nowocześniejszy.

- Będzie to budynek o powierzchni ponad 1,3 tys. metrów kwadratowych. Oprócz czterech przestronnych sal będą się w nim znajdować m.in. sale dla dzieci niepełnosprawnych, pokoje terapeutyczne i sala do rehabilitacji, sala doświadczania świata, sala do terapii SI, sala do rezonansu, zimowy ogród czy zaplecze kuchenne - informuje Dawid Litka, rzecznik UM w Jaworznie.

Co ważne, nowe przedszkole ma zostać przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz będą mogły bawić i uczyć się tutaj dzieci z niepełnosprawnościami, m.in. autyzmem i zespołem Aspergera. Prace nad placówką rozpoczęły się na początku listopada 2019 roku. Na razie budowa przebiega zgodnie z planem, więc budynek ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Rekrutacja do placówki rozpocznie się już 2 marca. Budowa będzie kosztować około 10 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,5 mln zł.

To nie koniec dobrych wieści dla rodziców maluszków. W mieście działa tylko jeden żłobek miejski, w którym jest zaledwie 30 miejsc, jednak miastu udało się pozyskać 1,7 mln zł dofinansowania na budowę drugiego żłobka miejskiego.

Placówka będzie mieściła się w na parterze w budynku Przedszkola Miejskiego nr 26. Będzie w nim miejsce dla 70 dzieci do lat 3. Żłobek będzie się składał z czterech sal zabaw oraz sali do odpoczynku. Dla potrzeb żłobka zostaną zaaranżowane m.in. szatnia, wózkownia, toalety oraz kuchnia mleczna. Wejście do żłobka i przedszkola zostanie oddzielone. Nie wiadomo jednak, jak długo rodzice będą musieli na niego czekać.

- Dopiero przymierzamy się do ogłoszenia przetargu więc nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia prac - mówi Dawid Litka.

W niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych w Jaworznie jest prawie 260 miejsc dofinansowanych z budżetu miasta. Kwota wsparcia to 300 zł dla każdego dziecka.

Kacper Jurkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.