Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kacper Jurkiewicz

W Jaworznie rośnie cena prądu. Czy podrożeją też bilety PKM?

Autobusy elektryczne wykonują 50 procent codziennych kursów w Jaworznie. Obecnie na ulicach jest ich 24, będą kolejne. Fot. TOS Autobusy elektryczne wykonują 50 procent codziennych kursów w Jaworznie. Obecnie na ulicach jest ich 24, będą kolejne.
Kacper Jurkiewicz

Autobusy elektryczne w Jaworznie: O około 60 procent wzrosła cena energii elektrycznej w 2019 roku. Czy to oznacza, że droższe będą bilety PKM?

Czy w mieście, w którym ponad jedną trzecią taboru stanowią autobusy elektryczne, oznacza to podwyżki cen biletów? Urzędnicy nie chcą udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Czekają na regulacje, które umożliwią renegocjacje umowy z dostawcą energii.

W Jaworznie do 2020 roku nie zmieni się dostawca prądu, którym nadal będzie Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o. o z siedzibą w Gliwicach. Według miasta firma przedstawiła najkorzystniejszą ofertę i wygrała przetarg. Nie oznacza to jednak, że ceny za prąd na 2019 i 2020 rok będą takie same, jak w roku ubiegłym. Według umowy podpisanej w listopadzie 2018 roku, ceny za prąd w mieście wzrosły w tym roku o około 60 procent.

Jaworzno nie jest jedynym miastem, które odczuło drastyczne podwyżki cen prądu w tym roku. Na podwyżki prądu nie zgadzają się okoliczne miasta, które należą do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które już działają, by do nich nie doszło. Sosnowiec i wiele innych miast wystosowały apel w tej sprawie do premiera.

- W tej sprawie przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak skierował pismo do dostawcy prądu oraz premiera Morawieckiego. Pod pismem podpisali się przedstawiciele władz 41 gmin i miast, które należą do metropolii. Życzymy sobie, żeby instytucje, które mają wpływ na cenę prądu, zastosowały się do słów premiera i żeby nie było podwyżek. Czekamy na odpowiedź - powiedział Rafał Łysy, rzecznik prasowy Sosnowca. Jaworzno nie pisało petycji. Władze miasta czekają, aż będą znane warunki, na mocy których będzie można renegocjować umowę z dostawcą energii.

- Szczegółowe rozwiązania, dotyczące renegocjowania umowy ze sprzedawcami prądu mają zostać opisane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, na które czekamy - mówi Katarzyna Florek z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Jaworznie. - Prace nad nimi ciągle trwają, więc na razie nie ma szczegółowych wytycznych, w jaki sposób można renegocjować umowy. Według zapewnień rządu, stawki opłat za prąd dla samorządów mają pozostać na poziomie z 2018 r. - dodaje.

Jaworzno jest miastem, które stawia na elektromobilność, więc ceny prądu na pewno nie są tu bez znaczenia, zwłaszcza dla portfeli mieszkańców. Dlaczego? Ponad jedną trzecią miejskiego taboru PKM Jaworzno stanowią autobusy elektryczne. Wydaje się więc oczywiste, że w przypadku drastycznych podwyżek cen prądu, podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej, obsługiwanej przez PKM, byłaby jedynie kwestią czasu. Elektryczne autobusy miejskie realizują około 50 procent rozkładu jazdy. Trzeba też podkreślić, że bilety są tu tańsze, w stosunku do oferty ZTM - bilet roczny w Jaworznie kosztuje tylko 180 zł.

W dalszej części:

 • Ile razy dziennie trzeba ładować pojazdy
 • Czy miasto nadal chce inwestować w elektromobilność
 • Co Metropolia sądzi o cenach prądu
Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kacper Jurkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.