Bartosz Wojsa

W jednej klasie do 36 uczniów. Przed szkołami wyzwanie

Dwa roczniki oznaczają m.in. większą konkurencję w rekrutacji do szkół Fot. marzena bugała-azarko Dwa roczniki oznaczają m.in. większą konkurencję w rekrutacji do szkół
Bartosz Wojsa

Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich, w której udział brały dwa roczniki - absolwenci 8-letnich szkół podstawowych i 3-letnich gimnazjów. Okazuje się, że w jednej klasie będzie nawet do 36 uczniów. A zainteresowanie jest ogromne.

W X Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach o jedno miejsce w klasie medialnej walczy 19 uczniów (ponad 300 chętnych). W innych placówkach nie jest lepiej - w II LO w Sosnowcu o jedno miejsce w klasie językowej walczy 11 uczniów (200 chętnych), a w III LO w Chorzowie ponad 250 chętnych osób chce dostać się do klasy medialno-teatralnej (9 osób na jedno miejsce). To najświeższe dane z portalu slaskie.edu.com.pl, na którym prowadzona była w województwie śląskim rekrutacja do szkół średnich.

Brały w niej udział dwa roczniki: absolwenci 8-letnich szkół podstawowych (egzaminy ósmoklasisty w woj. śląskim napisało w tym roku ponad 40 tys. osób), a także absolwenci 3-letnich gimnazjów (egzaminy pisało w tym roku ponad 37 tys. osób). W obu przypadkach terminy rekrutacji wyglądały tak samo i zakończyły się 25 czerwca. Do tego terminu uczniowie musieli dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru wydrukowany i podpisany wniosek oraz świadectwo ukończenia szkoły i zaświadczenie o wynikach egzaminu, do którego przystępowali.

Teraz pozostaje im czekać na to, aż szkoły ogłoszą listy osób, które dostały się do konkretnych klas. Publikacja list uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia w konkretnych placówkach pojawi się 16 lipca. Z kolei 25 lipca opublikowane zostaną listy przyjętych. Później należy postępować zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez szkołę, do której uczeń się dostał.

Czy czeka nas przeciążenie szkół? Jak mówi Urszula Bauer, śląska kurator oświaty, nie ma się czego obawiać.

- Chcę uspokoić, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce w szkole - zapewnia. - Na 79 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów czeka ponad 91 tys. miejsc w publicznych LO, technikach, branżowych szkołach I stopnia oraz miejsca w szkołach niepublicznych - dodała.

Mimo zapewnień śląskiej kurator oświaty, dwa roczniki w szkołach oznaczają mniejsze szanse dla pojedynczego ucznia na to, że dostanie się do wymarzonej szkoły. Większa konkurencja i liczba osób chętnych to tym samym mniejsze szanse. W dodatku okazuje się, że w jednej klasie, na przykład w Katowicach, będzie nawet do 36 uczniów.

- To, kto dostanie się do naszej szkoły, zależeć będzie od liczby punktów, jaką system mu przyzna zgodnie z wynikami egzaminu - tłumaczy nam Barbara Nowak, dyrektorka X LO w Katowicach. - Oczywiście będziemy tworzyć klasy z rozsądkiem, by dzieci miały miejsce do nauki - podkreśla.

Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.