W katalogu śląskich cech wolę zdroworozsądkowość, nie happening

Czytaj dalej
Marek Twaróg

W katalogu śląskich cech wolę zdroworozsądkowość, nie happening

Marek Twaróg

To się chyba fachowo nazywa hiperbolizacja albo tromtadracja, po polsku: efekciarstwo, a tak po naszemu: dętologia. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony za dużo teatru. Tak, piszę tu o „polskiej” debacie w Parlamencie Europejskim. Ale nie o premier, która jako tako sobie poradziła, nie o ostrych słowach Verhofstadta, a nawet nie o niezmiennej przyzwoitości posła Olbrychta. Piszę o wątku śląskim, który chyba uleciał gdzieś widzom, a pojawił się w słowach katalończyka Josepa Marii Terricabrasa.

Otóż Katalończyk ten, namówiony przez inicjatorów zmiany ustawy o mniejszościach (chodzi o to, by wpisać tam Ślązaków), wystąpił w debacie z regulaminowym krótkim wystąpieniem. Ale nie mówił o Trybunale, tylko po lichym naświetleniu sytuacji śląskiej - spis powszechny i teraz nowelizacja ustawy, której pewnie nie będzie - pytał, czy nie stoimy w obliczu fali opresji i agresji wobec mniejszości, co byłoby wstydem dla Europy.

Najpierw było: „co to za kuriozalne wystąpienie”, „o co chodzi?”, a potem wzruszenie ramion („aha, znów Ślązacy”), naśmiewanki („mógł po śląsku godać”), a wreszcie quasi-polityczna analiza („Śląsk uderza w Polskę na forum PE)”. Takie komentarze. Tyle ugrali inicjatorzy tej akcji, która w tym miejscu i w tym czasie nie miała żadnego sensu. Inicjatorzy, których w większości niezwykle cenię, lecz którzy - w moim przekonaniu - powinni szybko zawrócić z drogi wytyczonej przez działacza Poloka, ewentualnie Migalskiego. W ten niewyszukany sposób - od nazwisk misjonarzy RAŚ i PiS-u, którzy uprawiali politykę w krótkich majteczkach i myśleli, że zawojują nasze dusze - nazywam wszelkie harce wokół sprawy śląskiej. Te happeningi, akcje, zabawy, jak i nadmierności w języku, którym opisujemy nasze korzenie i relacje z sąsiadami.

Nie gódźmy się na to. Z katalogu stereotypowych śląskich cech wolę zdroworozsądko-wość, solidność, pracę organiczną i robienie swojego niż cyrk i uchachanie. Te wszystkie „poradzymy” i zdjęcia ze śląską flagą. Oczywiście że walka o prawa śląskie ma sens i inicjatywa, przekonywanie i podpisy były dobrym działaniem. Ale happeningi, również na forum europejskim, to nie droga do osiągnięcia celu.

By nie było tak miło tym wszystkim, którzy uderzyli w histeryczne tony i natrząsali się lub wylewali pomyje na Terricabrasa, Katalonię, Śląsk czy posła Plurę, należy powiedzieć jasno: widzenie w tym agenturalnego działania w celu odłączenia Śląska od Polski i podzielenia narodu, to jeszcze większy nonsens.

PS Dziś - 10 lat po - wspominamy jedną z największych tragedii na naszej ziemi. Prawie w każdym z nas siedzi jakoś ta straszna sobota, kiedy zawaliła się hala MTK. Jedyna otucha w tym, że czegoś się po tym nauczyliśmy. Prawo budowlane zostało zmienione, nasza uwaga wyostrzona, złe nawyki porzucone. Wciąż trudno jednak racjonalizować te śmierci.


Marek Twaróg

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.