W Katowicach boom na biurowce. Jakie są? Jedyne takie w Polsce [AKTYWNA MAPA i GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Justyna Przybytek

W Katowicach boom na biurowce. Jakie są? Jedyne takie w Polsce [AKTYWNA MAPA i GALERIA]

Justyna Przybytek

Jaki jest nowoczesny biurowiec, albo lepiej: czym jest? Coraz częściej nie tylko i wyłącznie budynkiem, jakich wiele, a maszyną zaprogramowaną, po to, aby funkcjonować najlepiej, jak to możliwe. W Katowicach, które kilka lat temu przegapiły boom na wysokościowce, trwa aktualnie boom na biurowce.

Właśnie takie budynki, technologicznie zaawansowane, powstają w dwóch miejscach Katowic. Tuż przy granicy z Siemianowicami rośnie Górnośląski Park Przemysłowy, w którym w przyszłości do czterech energooszczędnych biurowców ma dołączyć miasteczko dla białych kołnierzyków, czyli osiedle mieszkaniowe oraz park. Drugi kompleks stale rozrasta się w Ligocie, w ramach parku technologicznego – Euro Centrum.

Biurowiec tańszy w utrzymaniu niż mieszkanie

Pośród dziesięciu znajdujących się w parku biurowców jeden jest wyjątkowy ponad miarę, to budynek Innowacyjny, albo Pasywny, być może najtańszy w utrzymaniu biurowiec w Polsce, w którym miesięczne koszty ogrzania 7,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni nie przekraczają 2000 tys. zł.

- Szacujemy, że koszty grzewcze w skali miesiąca w budynku pasywnym wyniosą około 1700 zł miesięcznie. Dokładne dane będziemy mogli podać za jakiś czas, bo wyznacznikiem będzie okres zimowy, gdy wykorzystanie energii jest największe. Z danych projektowych, to budynek jest osiem razy bardziej wydajny niż budynek wznoszony tradycyjną metodą – mówi Agnieszka Zięcina, rzecznik Euro Centrum.

Innowacyjny jest młody, jego otwarcie nastąpiło pod koniec lutego mijającego roku. Jest tani w utrzymaniu, ale o około 5 proc. droższy w budowie niż zwykły biurowiec, jego budowa kosztowała ok. 35 mln zł. - Z drugiej strony koszt tej inwestycji powinien nam się zwrócić w ciągu pięciu do sześciu lat, a biorąc pod uwagę, jak długoletnia jest to inwestycja, jest warta swojej ceny – dodaje Zięcina.

Zobaczcie katowickie biurowce, te istniejące i planowane

Pasywny znaczy tani w eksploatacji. Tak tani, a jednocześnie tak przyjazny środowisku, że już w 2013 roku otrzymał nagrodę Green Building, przyznawaną przez Komisję Europejską dla najbardziej energooszczędnych obiektów w Europie.

Innowacyjny: tu nic nie jest przypadkowe, nawet najemcy

Na pięciu kondygnacjach, 7,5 tys. m kw. powierzchni (w tym 5,5 tys. m kw. powierzchni biurowej), zaprojektowanych przez Sławomira Kostura, nic nie jest przypadkowe, ani wykorzystane materiały, ani grubość szyb, a nawet rodzaj działających tu firm. Tych ostatnich jest 23. - To tylko firmy innowacyjne, które potrzebują i wykorzystują nowoczesne systemy, tworzą coś nowego i aby funkcjonować potrzebują wyjątkowego otoczenia, które ten budynek im daje – wyjaśnia Zięcina.

Kształt budynku – zwarta bryła – i sposób w jaki został zaprojektowany, mają na celu minimalizację straty ciepła oraz maksymalizację wykorzystania naturalnych źródeł energii.

Straty ciepła ograniczają okna o potrójnym szkleniu (latem automatyczne żaluzje fasadowe zapobiegają przegrzaniu się pomieszczeń) czy chociażby ponadstandardowa izolacja budynku, w którym wykorzystano styropian o grubości 30 cm zarówno na ścianach, jak i suficie.

Budynek ogrzewany jest przez energię geotermalną, pozyskiwaną wprost z ziemi. Nie zobaczymy w nim ani kaloryferów, ani pieców, nie ma tu też żadnej kotłowni. Jest za to sześć pomp ciepła, do których doprowadzana jest ciecz o temperaturze od 8 do 10 stopni Celsjusza z głębokości 50 metrów w głąb ziemi. Tak głęboko sięgają odwierty, w których umieszczone są sondy geotermalne, którymi ciecz przekazywana jest do pomp, tu podgrzewana i przekazywana do systemu stropów grzewczo-chłodzących. W stropach ciecz ma temperaturę ok. 27 stopni, a odczuwalna w pomieszczeniach waha się od 22 do 24 stopni.

Ciepło z głębi ziemi i ze słońca

Funkcje grzewcze ma też dziesięć kolektorów słonecznych zamontowanych na dachu budynku, które wykorzystają energię promieniowania słonecznego do ogrzania wody użytkowej. - Jeśli ciepło nie zostaje wykorzystane do podgrzania wody, bo nie ma takiej potrzeby, gdyż woda nie została wykorzystana, a mieliśmy już takie sytuacje w tym roku, to zasila systemy grzewcze budynku – tłumaczy Zięcina.

W innowacyjnym nic się nie marnuje. Dzięki wentylacji mechanicznej świeże powietrze dostarczane jest do wszystkich pomieszczeń budynku, zaś system odzyskiwania ciepła z rekuperatorem, pozwala odzyskać 80 proc. energii cieplnej z wywiewanego powietrza. Dodatkowo na dachu oraz elewacji budynku zamontowane są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Budynek... oszczędza też w weekendy. Gdy tutejsze biura pustoszeją, przechodzi w stan uśpienia

Nie marnuje się też tu powierzchnia. Biura zajmują trzy kondygnacje, w tym jedną Euro – Centrum, na parterze jest hol, sale konferencyjne, perła budynku, czyli Data Centrum, a piętro niżej laboratoria, część wykorzystują najemcy, część sam Park. W Innowacyjnym m.in. badają właściwości cieplne budynków, poprzez kompleksową kontrolę i monitoring właściwości termalnych budynku.

Komora starzenia, tu czas przyspiesza

Z kolei w laboratorium procesów w budownictwie energooszczędnym testują w specjalnych komorach starzeniowych właściwości materiałów budowlanych pod względem odporności na czas, czynniki korozji, warunki klimatyczne, itp. Na terenie parku działa także centrum testowania systemów solarnych, gdzie znajduje się jedyne polskie sztuczne słońce – symulator słoneczny – wytwarzające światło zbliżone do widma promieniowania naturalnego.

Chlubą Innowacyjnego jest też zlokalizowane tu Data Centrum, czyli nowoczesna serwerownia, która jako pierwsza w Polsce zdobyła certyfikat Uptime Institute Tier III, potwierdzający wysokie standardy bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności zagwarantowanej na poziomie 99,987 proc.

- To centrum przetwarzania i przechowywania danych, w którym bezpieczeństwo stanowi treść i warunek nadrzędny. DC może świadczyć zarówno usługi kolokacji serwerów, jak również archiwizacji czy bazy danych, także danych wrażliwych. Jest też przygotowane do przetwarzania treści związanych z działalnością badawczą parku, czy na potrzeby firm tu zlokalizowanych – opowiada Agnieszka Zięcina.

Biurowce coraz nowsze i coraz ładniejsze

Budynków podobnych do Innowacyjnego ze świecą szukać, ale i tak wiele w budownictwie biurowym na przestrzeni ostatnich lat się zmieniło. Aktualnie w stolicy aglomeracji rosną dwa olbrzymie kompleksy Silesia Business Park oraz A4 Business Park, ale nie tylko. Inwestorzy budują coraz lepiej i coraz ładniej, zobaczcie, jak zmienia się to, co stawiają w stolicy aglomeracji śląskiej.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.