Justyna Przybytek

W Katowicach powstaną cztery centra przesiadkowe za prawie 200 mln zł

Tak ma wyglądać węzeł Zawodzie w rejonie ulic Bagienna, Krakowska, Łączna i 1 Maja. Na wizualizacji widać budynek poczekalni dla pasażerów, w którym Fot. UM Katowice Tak ma wyglądać węzeł Zawodzie w rejonie ulic Bagienna, Krakowska, Łączna i 1 Maja. Na wizualizacji widać budynek poczekalni dla pasażerów, w którym będą toalety i kiosk, a po prawej perony tramwajowe.
Justyna Przybytek

W Katowicach zaczyna się budowa drugiego centrum przesiadkowego. Umowa na realizację trzeciego ma zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu.

W ciągu najbliższych dwóch lat, w Katowicach powstaną cztery centra przesiadkowe za prawie 200 mln zł, wszystkie z unijnym dofinansowaniem. Pierwsze z nich - w Ligocie, naprzeciw dworca kolejowego - jest w budowie i ma być gotowe w połowie przyszłego roku. Budowa drugiego - węzła Zawodzie - rozpoczęła się wczoraj i potrwa do czwartego kwartału 2019 roku. Jeszcze w tym tygodniu przedstawiciele Katowic planują podpisać umowę na budowę centrum przesiadkowego w Brynowie. Trwa natomiast przetarg na czwarty węzeł - Sądowa - który ma powstać przy wjeździe do centrum Katowic.

CZTERY CENTRA PRZESIADKOWE W KATOWICACH

Kameralny w Ligocie, za to duży w Zawodziu

Jako pierwszy, gotowy będzie najmniejszy i najtańszy z węzłów , ten w Ligocie, którego budowa kosztuje 9,1 mln zł. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Skanska. Węzeł ma umożliwić przesiadkę z samochodu na pociąg, albo autobus. W ramach inwestycji, naprzeciw dworca kolejowego powstanie parking naziemny ze 110 miejscami. Tuż obok będą zadaszone perony autobusowe oraz miejsca oczekiwania. Będzie tu też strefa Kiss&Ride, z przeznaczeniem dla krótkotrwałego postoju do ok. 3 min., parking dla rowerów i taksówek.

Znacznie większe będzie centrum przesiadkowe Zawodzie, które powstanie w rejonie ulic Bagienna, Krakowska, Łączna i 1 Maja. Ma być gotowe za 22 miesiące, czyli w czwartym kwartale 2019 roku.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.